Aktualności Obraz  newsa 4587 Dodano 29.07.2016

Wandale zniszczyli pomnik Emilii Plater na Litwie. Ambasador RP składa kwiaty w hołdzie bohaterce

Ambasador RP na Litwie, Jarosław Czubiński, złożył kwiaty i zapalił znicze w miejscu pochówku bohaterki powstania listopadowego Emilii Plater. Jej pomnik został kilka dni temu zniszczony przez niezidentyfikowanych dotąd wandali.

W dn. 29 lipca ambasador RP J. Czubiński wraz z merem rej. łojździejskiego Artūrasem Margelisem w miejscowości Kopciowo (lit. Kapčiamiestis) uczcił pamięć bohaterki Polski i Litwy, uczestniczki powstania listopadowego Emilii Plater, składając kwiaty i zapalając znicze w miejscu jej pochówku oraz pod jej uszkodzonym ostatnio pomnikiem, a także spotkał się z przedstawicielami lokalnej społeczności. Wyraził podziękowanie za kultywowanie pamięci bohaterki Obu Narodów. Mer Margelis zapewnił, że policja prowadzi czynności zmierzające do ustalenia sprawców, a samorząd przystąpił do prac zmierzających do naprawy uszkodzeń. Ambasador odwiedził również Muzeum Emilii Plater, mieszczące się w Szkole Podstawowej im. E. Plater w Kopciowie – czytam we wpisie na oficjalnej stronie ambasady na portalu Facebook.

Wandale urwali z pomnika ręce trzymające miecz. Przypominamy, że w tym roku przypada 210. rocznica urodzin polskiej bohaterki. Spoczywa ona na cmentarzu w Kopciowie. Plater była kapitanem Wojska Polskiego podczas Powstania Listopadowego. Często określa się ją mianem polskiej Joanny d’Arc.

8d2d1595698b0459847331908b362e9b_XL

fot. Wikipedia41f3392e73fa9afd95a4cbc79dfd8ee9_L

fot. Ambasada RP na Litwie

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]