Aktualności Obraz  newsa 10167 Dodano 26.09.2017

Węgry zapowiadają bojkot Ukrainy

Na Ukrainie podpisano nową ustawę o edukacji i oświacie. Ustawa wprowadza język ukraiński jako jedyny w szkołach mniejszości narodowych. W obronie swych szkół stanowczo wystąpiły Węgry i Rumunia.  Węgrzy zapowiedzieli blokadę inicjatyw Ukrainy mające na celu zbliżenia jej z UE.

Nowa reforma dotknie w szczególności szkoły polskie, węgierskie, rumuńskie i rosyjskie. Uczniowie szkół stopniowo będą przechodzić na nauczanie wyłącznie w języku ukraińskim, wcześniej mniejszości uczyły się w języku ojczystym. Ukraińska strona twierdzi, że ustawa nie łamie to praw mniejszości narodowych i została skonsultowana z Radą Europy.

 

Peter Szijjarto pełniący funkcję ministra spraw zagranicznych Węgier oświadczył:

„Możemy zagwarantować, że to wszystko zaboli Ukrainę w przyszłości”

 

Szijjártó zapewnił, że będzie blokował wszystkie inicjatywy Kijowa na arenie międzynarodowej, łącznie z dążeniami Ukrainy do zostania członkiem Unii Europejskiej. Do momentu aż ustawa oświatowa nie zostanie zmieniona, po czym następnie powiedział:

„Ukraińcy mogą zapomnieć o integracji europejskiej”.

 

Z kolei rumuński prezydent Klaus Iohannis w ramach protestu odwołał swą wizytę w Kijowie.

 

 

/ukrinform.net

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]