Aktualności Obraz  newsa 18875 Dodano 21.01.2020

Wizyta w Oknianach – Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia 2019

Wolontariusze pracujący na cmentarzach w Tłumaczu oraz w Niżniowie, dotarli również do Oknian, niewielkiej wsi położonej w powiecie tłumackim. Wielu potomków dawnych mieszkańców tej miejscowości, obecnie żyje na Dolnym Śląsku, przede wszystkim w Legnicy i okolicach. Oprócz studentów i członków Ogólnopolskiego Oddziału Tłumaczan, to właśnie oni stanowili grupę porządkującą kresowe cmentarze w tych okolicach.

Celem wizyty w Oknianach była dalsza inwentaryzacja znajdujących się tam polskich nagrobków, spotkanie z obecnymi mieszkańcami wsi i przekazanie im darów zebranych w ciągu roku przez wolontariuszy. Dwie członkinie grupy „tłumackiej” szukały również swoich korzeni zarówno w Oknianach, jak i w sąsiadujących Kutyskach. Aleksandra zabrała do Polski drzewo z ziemi, na której wychowywali się i żyli jej przodkowie.

Cmentarz w Oknianach jest w bardzo złym stanie. Zachowało się mniej niż 10 nagrobków, a tylko z dwóch można odczytać inskrypcje. Najprawdopodobniej wiele z płyt znajduje się pod ziemią. W przyszłości potomkowie dawnych mieszkańców Oknian planują utworzenie tutaj lapidarium z resztkami mogił, a także ogrodzenie pozostałości cmentarza, który przez lokalne władze został już uznany za miejsce pamięci, co stało się w skutek działań wolontariuszy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Wielką wartość stanowi natomiast znajdujący się w Oknianach drewniany kościółek, który został tutaj przewieziony w całości z Tłumacza. Opiekują się nim obecni mieszkańcy wsi.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]