Wydarzenia Obraz  newsa 5006 Dodano 08.08.2016

W Rokitnej, Rarańczy i Czortkowie – relacja wolontariuszy z Jaworzyny Śląskiej

Wolontariusze z Jaworzyny Śląskiej na Ukrainę na pojechali po raz piąty. W tym roku pracowaliśmy na 3 cmentarzach: w Rokitnej i w Rarańczy (ukr. Ridkivsti) koło Czerniowców, blisko granicy ukraińsko-rumuńskiej oraz po raz drugi w Czortkowie w obwodzie tarnopolskim.

W skład grupy weszli uczniowie: Justyna Majborska, Wiktoria Młynarska, Natalia Zarzeczna, Błażej Banaszczak, Maciek Janes, Dominik Pawlicki, opiekunowie: Wiesław Dybeł i Anna Ryś oraz kierowca Dariusz Luber. Do grupy dołączyli: Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Pan Grzegorz Grzegorzewicz, Dyrektor jaworzyńskiego Gimnazjum Pan Krzysztof Sołtys oraz Dyrektor SOKiBP Pan Sylwester Bartczak.

Po uroczystej odprawie pod Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu i po kilkunastogodzinnej podróży 3 lipca dotarliśmy do Mahali koło Czerniowców – miejsca naszego zakwaterowania. Cmentarze, na których pracowaliśmy znajdowały się kilkanaście kilometrów od Mahali.

Rokitna to wieś licząca około 2 tys mieszkańców. Podczas I wojny światowej, 13 czerwca 1915 roku, miała tu miejsce szarża ułanów 2 szwadronu II Brygady Legionów Polskich rotmistrza Zbigniewa Dunin – Wąsowicza.  W zwycięskiej bitwie zginęło wówczas 60 ułanów.  W 2015 roku, w setną rocznicę szarży, postawiony został tu pomnik ku czci poległych bohaterów, naszym zadaniem było uporządkowanie i zagospodarowanie terenu wokół niego.

Polegli żołnierze pochowani zostali w położonej około 30 km od Rokitnej Rarańczy. Tu znajdują się Ich symboliczne groby, gdyż w 1923 roku dokonano ekshumacji i zwłoki przewieziono na Cmentarz Rakowicki do Krakowa. Rarańcza to wieś licząca blisko 5 tysięcy mieszkańców. Uporządkowaliśmy miejsce pochówku ułanów i zagospodarowaliśmy teren przy pomniku wystawionym na Ich cześć. Praca do łatwych nie należała. Trzeba było wykarczować duże kwatery, nałożyć na nie folię i przysypać ją 10 tonami kamieni. Pomoc dorosłych – Pana Burmistrza Jaworzyny Śląskiej, Pana Dyrektora jaworzyńskiego Gimnazjum oraz Pana Dyrektora SOKiBP była nieodzowna. Sami nie dalibyśmy rady.

Do uporządkowania została jeszcze jedna duża żołnierska kwatera. Planujemy odnowić ją w przyszłym roku.

Ostatnie 2 pracowite dni spędziliśmy w Czortkowie. Przyjechaliśmy tu po raz drugi, by dokończyć rozpoczęte w ubiegłym roku prace. Spotkaliśmy się też z młodzieżą skupioną wokół Towarzystwa Polsko-Ukraińskiego im. Adama Mickiewicza i z Panią Marią Pustelnik, prezesem Towarzystwa.

W Czortkowie znajduje się stary polski cmentarz z licznymi nagrobkami. Spoczywają na nim prochy polskich obrońców Czortkowa z okresu walk polsko-ukraińskich, m.in. młodzi Polacy, 16-, 17-letni gimnazjaliści.

Postawione przed nami zadania wykonaliśmy w 100 procentach. Wszyscy wolontariusze spisali się znakomicie.

Z Polski wieźliśmy żywność, słodycze i przybory szkolne. Wszystko zostawiliśmy w katolickim kościele w Czerniowcach oraz przekazaliśmy p. Marii Pustelnik w Czortkowie. Artykuły zostaną przekazane mieszkającym tam, często bardzo ubogim i potrzebującym Polakom.

Czas wolny od pracy staraliśmy się wykorzystać na zwiedzanie Ukrainy. Byliśmy w Czerniowcach, Kamieńcu Podolskim, Chocimiu i Zaleszczykach. W drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się we Lwowie, by zwiedzić to piękne miasto. Pojechaliśmy też na Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich.

To była cudowna wyprawa. Poznaliśmy kolejne historyczne wydarzenia, braliśmy udział w niecodziennej lekcji historii i patriotyzmu. Poznaliśmy wspaniałych i życzliwych ludzi, którzy zawsze służyli nam pomocą. Zobaczyliśmy wiele pięknych miejsc, w których na każdym kroku widoczne są ślady polskości.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta podróż stała się możliwa. Dyrekcji Gimnazjum, władzom miasta, rodzicom, nauczycielom, uczniom, księżom proboszczom oraz właścicielom jaworzyńskich sklepów i przedsiębiorstw, ZPS Karolina i Bankowi Żywności w Świdnicy oraz wszystkim tym, którzy podczas kwest wrzucili datki do puszek wolontariuszy.

Szczególne podziękowania kieruję do naszego kierowcy Pana Darka Lubra, z którym bezpiecznie przejechaliśmy prawie 3 tysiące kilometrów i szczęśliwie dotarliśmy do naszych domów.

Opiekun grupy – Anna Ryś

Rarańcza:

11. Rarańcza

10. Rarańcza

9. Rarańcza

8. Rarańcza

7. Rarańcza

7. Rarańcza(1)

5. Rarańcza

9. Rarańcza

Rokitna:

Rokitna 1

Rokitna 2

Rokitna 3

Rokitna 10

Rokitna 11

Rokitna 12

Rokitna 13

Rokitna 14

Rokitna

zb 234

zb 236

zb 247

zb 256

zb 269

zb 286

zb 443

zb 444

zb 449

zb 465

Czortków:

Czortków 2

Czortków 3

Czortków

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod