Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 976 Dodano 02.02.2016

„Kolędowanie na wschodnią nutę”. Studio Wschód: 2.02.2016

Najnowszy odcinek programu Studio Wschód, który został wyemitowany na kanale TVP3 Wrocław we wtorek 2 lutego. Tym razem przedstawiamy reportaż pod tytułem „Kolędowanie na wschodnią nutę”. A w nim wizyty u rodaków w Zbarażu i Kołomyi, a także w Bortnikach, gdzie poznaliśmy wschodnie zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem.

Odcinek można obejrzeć online pod tym adresem. Telewizyjna powtórka odbędzie się w środę 3 lutego o godz. 21.15 na TVP3 Wrocław.

Ekipa Studia Wschód zawitała do Zbaraża, gdzie funkcjonuje i działa polska społeczność. Już od 8 lat miasto to odwiedza Barbara Smoleńska, mieszkanka Ziemi Bolesławieckiej. Pierwszy raz przyjechała ona do miejsca narodzin swojego ojca już w 2007 roku. I znalazła w Zbarażu rodzinę.

–Nie spodziewałam się, że moje życie tak zwiąże się z tym miastem. Myślałam, że to będzie tylko jeden raz, a jestem tu co roku. Znalazłam nawet swoją rodzinę. Ta ziemia zaczyna odżywać, ma coraz więcej polskości – opowiada Barbara Smoleńska.

W Zbarażu dbają o polską kulturę i tradycję, śpiewają kolędy, a najmłodsi uczą się ojczystego języka. Tutejsza społeczność pomaga również naszym wolontariuszom z akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” w porządkowaniu tutejszego cmentarza, a także nekropolii w Sieniawie.

Pokazujemy również wizytę w Kołomyi, historycznym polskim mieście z pięknymi tradycjami. Funkcjonuje tutaj polska szkoła, zaś w 1991 roku nasi rodacy odzyskali jezuicki kościół. Przedstawiamy również historię Luizy Matejczyk, naszej krajanki, która postanowiła zamieszkać w Kołomyi.

Zawitaliśmy także do wsi Bortniki. W reportażu pokazujemy wschodnie zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Wyjaśniamy również pochodzenie nazwy tej miejscowości. Z materiału dowiecie się również co to oznacza, że dzieci „malankują”.

W czasie wyjazdu spotkaliśmy się z wielką wdzięcznością rodaków, którzy dziękowali za okazaną pomoc. Wciąż bowiem rozwozimy świąteczne paczki, jakie przed ostatnie tygodnie zbierali mieszkańcy Dolnego Śląska. Wspomnienia i komentarze rodaków z Ukrainy, a także wiele ciekawych informacji o Kresach znajdą Państwo w materiale Studia Wschód, który wyemitowany został na antenie TVP3 Wrocław we wtorek 2 lutego o godz. 18. Powtórka w środę o godz. 21.15 na tym samym kanale.

Online odcinek dostępny jest tutaj.

Listę innych reportaży znajdziecie zaś na tej stronie.

 

 

 

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]