Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 945 Dodano 27.01.2016

„Kresowianie w Sycowie”. Studio Wschód: 26.01.2016

Najnowszy odcinek programu Studio Wschód, który został wyemitowany na kanale TVP3 Wrocław we wtorek 26 stycznia. Tym razem przedstawiamy reportaż pod tytułem „Kresowianie w Sycowie”. A w nim relacja z XIII Charytatywnego Koncertu Kresowego.

Najnowszy odcinek programu Studio Wschód można obejrzeć tutaj, zaś archiwum pozostałych odcinków dostępne jest w tym miejscu. Dzisiaj o godz. 21.15, na antenie TVP3 Wrocław, zostanie natomiast wyemitowana powtórka programu. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia reportażu.

W Sycowie odbył się XIII Charytatywny Koncert Kresowy, podczas którego występy artystyczne dały miejscowe zespoły, a także grupy z Ukrainy oraz Białorusi. Patriotyczne pieśni o kresowym charakterze licznie zebranej publiczności zaprezentował również Maciej Wróblewski.

Koncert był również okazją do zasmakowania wschodniej kuchni i spotkania się z wielką kresową rodziną, która z roku na rok staje się liczniejsza. W Sycowie zainaugurowano również VII edycję akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia„.

W programie znajdziecie wypowiedzi Kresowiaków, członków zespołów z Ukrainy i Białorusi, wrażenia wolontariuszy, a także uroczyste przecięcie wstęgi, które zainaugurowano koncert. A do tego dawka patriotycznych utworów.

– Ja tu czuję się jak u siebie, tam na wschodzie. Czuję, że jestem u siebie w domu i za to bardzo dziękuję – mówiła Helena Zielińska, mieszkanka Oleśnicy urodzona w Sądowej Wiszni. Wtórował jej Wiktor Węgrzyn. – Bez Kresów nie ma Polski, to nasza najpiękniejsza historia – opowiadał komendant Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

Swoją obecnością zaszczyciło nas wiele osobistości, w tym samorządowcy, członkowie stowarzyszeń kresowych, duchowni, konsul Krzysztof Świderek czy przedstawiciele rządu.

– Waszą działalnością, przywracacie to wszystko do życia. Chcę błogosławić dla Polski i dla Polaków, którzy mieszkają na całym świecie – mówił Bp Leon Dubrawski, ordynariusz Diecezji Kamieniecko-Podolskiej.

Więcej wypowiedzi, wrażeń uczestników koncertu oraz występy zespołów kresowych znajdziecie w najnowszym odcinku Studia Wschód pt. „Kresowiacy w Sycowie”. Zachęcamy również do naszej relacji z sobotniego wydarzenia, na którym oczywiście nasza ekipa była obecna.

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]