Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 1950 Dodano 08.03.2016

„Legenda Świętego Kazimierza”. Studio Wschód: 8.03.2016

Mieszkańcy Wilna, już od ponad 400 lat, czczą pamięć świętego Kazimierza, polskiego królewicza z rodu Jagiellonów, patrona Litwy. 4 marca, w rocznicę jego śmierci, odbywają się słynne Kaziuki. Na odpustowym jarmarku można kupić niemal wszystko, a także pobiesiadować i dobrze się zabawić. Właśnie o tej niezwykłej tradycji opowiada najnowszy odcinek programu Studio Wschód, pt. „Legenda Świętego Kazimierza”.

Symbolem Kaziuków są wielkanocne palmy, prawdziwe dzieła sztuki, osławione niemal na całym świecie. Wyplatane są one przez polskie gospodynie z podwileńskich zaścianków. Do Wilna na to święto przyjeżdżają ludzie z różnych krajów, ale szczególnie z Polski – stęsknieni za rodzinnymi stronami, z których musieli wyjechać. Podczas Kaziuków bawi się również wielu naszych rodaków, którzy dziś mieszkają na Litwie.


Program online można obejrzeć tutaj


Podczas Kaziuków odbywają się również występy artystyczne, a polskie zespoły z Wileńszczyzny prezentują uczestnikom jarmarku ludowe pieśni i tańce. Na każdym rogu można zakupić ręcznie wyplatane palmy. Najstarsze Polki z Litwy, zajmują się takimi wyrobami niemal całe życie. Odpust obfituje również w tradycyjne smakołyki i potrawy. Wypieki pieczone są w nocy, by rano były świeże.

Ale Kaziuki odbywają się nie tylko na wileńskich ulicach. Ekipa Studia Wschód dotarła również do Kabiszek, gdzie co roku organizowany jest specjalny kiermasz. Wyjątkową rolę odgrywają tam najmłodsi, którzy przygotowują występy artystyczne i kaziukowe wyroby, które później sprzedają na jarmarku.


Obejrzyj również pozostałe reportaże programu Studio Wschód


Odcinek pt. „Legenda Świętego Kazimierza” został wyemitowany na antenie TVP3 Wrocław we wtorek 8 marca, o godz. 18. Powtórka w środę 9 marca o godz. 21.15 na tym samym kanale. Program Studio Wschód można również oglądać w środy na TVP Polonia, o godz. 18.25.

DSCF3721

 

DSCF3735

DSCF3742

DSCF3730

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]