Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 7079 Dodano 25.01.2017

Polscy Mazurzy z Oleksandrówki na Ukrainie

W województwie chmielnickim żyją Polacy, którzy przez Ukraińców zwani są Mazurami. Do zamieszkiwanej przez nich Oleksandrówki od kilkunastu lat, w okresie Bożego Narodzenia, przyjeżdżają wolontariusze z Polski. O niezwykłym miejscu, będącym swego rodzaju skansenem, opowiada najnowszy odcinek programu Studio Wschód. Emisja już dzisiaj o godz. 18.25 na kanale TVP Polonia.

Na Środkowej Ukrainie w województwie chmielnickim żyją Polacy, zwani przez Ukraińców – Mazurami. Przybyli tu ponad 300 lat temu z Mazowsza w poszukiwaniu ziemi i lepszego losu. Założyli siedem wsi w okolicach dawnego Proskirowa. Najliczniejszą okazała się Szaróweczka, w której zamieszkały słynne mazurskie rody Podluków, Głazów, Zdyblów i Michalców. Pod koniec XVII wieku, po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą Podola na mocy traktatu w Karłowicach – dotarło tu wielu osadników z Polski. Maćkowce położone w pobliżu Szaróweczki, to kolejna wyspa polskości. W mniejszych miejscowościach nasi Rodacy wtopili się w lokalną społeczność. Tutejszym Mazurom udało się ocalić ojczysty język. Prześladowani w czasach stalinowskich, nie wyrzekli się również katolickiej wiary. Jeszcze do niedawna nie uznawali małżeństw mieszanych. Nie chcieli zatracić swojej odrębności.

Najmłodszą mazurską wsią na Podolu jest Oleksandrówka założona w 1900 roku. Kiedy w Szaróweczce i Maćkowcach zaczęło brakować ziemi, najodważniejsi wykupili majątek w pobliżu Starokonstantynowa. Dla wielkiej mazurskiej rodziny to była szansa na lepsze życie. Na początku nikomu nie przeszkadzało, ze wieś oddalona jest od głównych dróg. Tutaj ponad 100 lat temu tworzyła się nowa społeczność. Dzisiaj wnukowie pierwszych obywateli Oleksandrówki zasmuceni są losem polskiej wsi, która niebawem może zniknąć z mapy Ukrainy. Od kilkunastu lat w czasie Bożego Narodzenia wolontariusze z Dolnego Śląska docierają do Oleksandrówki. Jej mieszkańcy tęsknią za swymi krewnymi, które po wojnie osiedlili się w okolicach Wrocławia i od dawna nie dają znaku życia. Świąteczny prezent z ojczyzny jest tutaj szczególne oczekiwany. To znak , że Polska, której nigdy nie poznali ­ jest znów bliska.

Reportaż można obejrzeć już dzisiaj (środa) o godz. 18.25 oraz jutro o godz. 0.10 i 7.00 na kanale TVP Polonia. We wtorek 31 stycznia emisja programu będzie miała miejsce w TVP3 Wrocław, a później reportaż pojawi się również w Internecie, o czym poinformujemy.

Galeria zdjęć z wizyty wolontariuszy w Oleksandrówce:

2016 12 28 - N01 Kresy 034

2016 12 28 - N01 Kresy 048

2016 12 29 - N01 Kresy 015

20161229_144637

Oleksandrowka_

Oleksandrowka_2

Oleksandrowka_3

Oleksandrowka_4

Oleksandrowka_5

Oleksandrowka_6

Oleksandrowka_7

Oleksandrowka_8

Oleksandrowka_9

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]