Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 738 Dodano 14.01.2016

„Święta bez granic”. Studio Wschód: 12.01.2016

Najnowszy odcinek programu Studio Wschód, który został wyemitowany na kanale TVP3 Wrocław we wtorek 12 stycznia. Tym razem relacjonujemy nasze wizyty u rodaków z Czortkowa oraz Nowego Rozdołu. Odwiedziliśmy również panią Józefę Muczulską, ostatnią Polkę w Tłumaczu.

O pobycie u naszej 90-letniej rodaczki pisaliśmy już w tym artykule. Pani Józia od blisko 70 lat zamieszkuje rozpadającą się chałupę, jednak jest niezwykle przywiązana do ojcowizny i nie zamierza opuszczać Tłumacza. Dla niej Polska w dalszym ciągu znajduje się w tym niewielkim mieście na skraju Pokucia.

Czytaj więcej: „Kocham to miejsce”. Z wizytą u ostatniej Polki w Tłumaczu

W najnowszym odcinku pokazujemy ponadto wizytę w Czortkowie, gdzie miejscowym rodakom wręczyliśmy świąteczne podarunki, które udało się zebrać dzięki hojności krajanów, głównie z Dolnego Śląska. Wraz z delegacją nauczycieli oraz samorządowców z Jaworzyny Śląskiej przekonaliśmy się, jak bardzo tutejsza ludność przywiązana jest do polskiej kultury i tradycji. Zresztą władze Czortkowa oraz Jaworzyny Śląskiej od jakiegoś czasu ze sobą współpracują. Z kolei co roku cmentarz w tym mieście jest porządkowany w ramach naszej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia„.

– Tutaj można się zakochać od pierwszego wejrzenia w Kresach – mówi Ireneusz Bessert, wiceprzewodniczący rady miejskiej Jaworzyny Śląskiej – W tych naszych śladach, w tym, że tutaj jest nasza tożsamość i kultura. Bardzo dobrze, gdy możemy dołożyć swoje swoje trzy grosze – dodaje samorządowiec.

Program online dostępny jest tutaj.

Nauczyciel Wiesław Dybeł podkreślał z kolei, że lokalna społeczność z jego miasta w końcu znalazła miejsce, do którego chce przyjeżdżać. Zresztą wiele osób z Jaworzyny Śląskiej pochodzi właśnie z Czortkowa. Miasto to założył Jerzy Czortkowski. W 1989 tutejsi Polacy odzyskali kościół dominikanów i odnowili go własnymi rękoma. Dziś jest ozdobą miasta.

Gościliśmy również w Nowym Rozdole, gdzie bardzo aktywnie działa polska społeczność, skupiona przede wszystkim wokół szkoły im. Karoliny Lanckorońskiej. Obejrzeliśmy m. in. tradycyjne jasełka. Uczniowie często podkreślali, że „bardzo kochają Polskę”.

W czasie wyjazdu spotkaliśmy się z wielką wdzięcznością rodaków, którzy dziękowali za okazaną pomoc. Ich wspomnienia i komentarze, a także wiele ciekawych informacji o Kresach znajdą Państwo w materiale Studia Wschód, który wyemitowany został na antenie TVP3 Wrocław we wtorek 12 stycznia o godz. 18. Powtórka odbyła się w środę o godz. 19.

Odcinki Studia Wschód emitowane są również na programie Polonia w środy o 18.25.

A także online pod tym adresem.

/red.

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]