Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 29088 Dodano 13.01.2024

Udało się repatriować 92letnią Polkę z Kazachstanu !

W pierwszych dniach stycznia przedstawiciele Fundacji Studio Wschód, wylecieli do Kazachstanu, aby przetransportować do  Polski naszą rodaczkę Marię Pisowodzką , która jako niespełna sześcioletnie dziecko, została zesłana przez stalinowski reżim na nieludzką ziemię.

Pani Maria od dawna marzyła o powrocie do historycznej ojczyzny swoich przodków. Formalności wyjazdowe opóźniały się. Kiedy w ubiegłym  roku, 92 letnie kobieta złamała kość biodrową i została bez opieki lekarskiej  – trzeba było podjąć natychmiastową decyzję o przywiezieniu jej do Polski . Możliwa była tylko tzw.  ”prywatna repatriacja”, gdyż pani Maria w kolejce na tę urzędową musiałaby czekać jeszcze około trzech lat. Była wtedy na dziewięćsetnym miejscu. Wraz z wnuczką pani Marii – Anastazją Bakką, mieszkanką Wrocławia,  zaczęliśmy działać.  W połowie grudnia po wielu ścieżkach wydeptanych w różnych instytucjach i wsparciu ludzi dobrej woli, okazało się ,że jest zgoda na wizę repatriacyjną dla pani Marii, jej córki Reginy i zięcia Wiktora. Droga do ojczyzny. została otwarta.

Grażyna Orłowska – Sondej

Niebawem relacja z pożegnania Pani Marii z Kazachstanem i podróży do Polski.

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]