Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 6333 Dodano 08.11.2016

Mała Polska na Syberii [Studio Wschód 8.11.2016]

Tym razem ekipa programu „Studio Wschód” dotarła na Syberię, do oddalonej o 150 kilometrów od Irkucka polskiej wsi Wierszyna. To właśnie tej miejscowości, oraz jej mieszkańców, dotyczy najnowszy reportaż pt. „Mała Polska na Syberii”.

Na dalekiej Syberii, 150 kilometrów na północ od Irkucka znajduje się polska wieś Wierszyna. Nasi Rodacy przybyli tu na początku ubiegłego wieku. Przemierzyli prawie 7 tysięcy kilometrów  w poszukiwaniu chleba i lepszego losu. Dla kilkudziesięciu rodzin z Zagłębia Dąbrowskiego i Małopolski była to prawdziwa ziemia obiecana.  Rozpoczęli od karczowania tajgi. Zanim pobudowali domy –  mieszkali w ziemiankach, wydrążonych w zagłębieniach skalnych. W 1912 roku wybudowali kościół, potem szkołę. W latach dwudziestych i trzydziestych przeżyli dramatyczne czasy prześladowań i represji. Na 64 lata został zamknięty ich kościół. Potrafili jednak zachować ojczysty język, polskie tradycje i  wiarę swoich ojców. Pokochali Syberię i postanowili zostać tu na zawsze.

Grażyna Orłowska-Sondej

Reportaż pierwotnie został wyemitowany na kanale TVP Polonia (w środę 2 listopada o godz. 18.25). Reemisja miała miejsce 8 listopada na TVP3 Wrocław. Program dostępny jest już w Internecie, a obejrzeć można go tutaj. Zachęcamy do odbycia podróży do tego dalekiego, ale polskiego zakątka.

Odcinek można obejrzeć – online tutaj

Pozdrowienia od Polaków z oddalonej o 7 tys. kilometrów od Wrocławia Wierszyny:

Zdjęcia z Wierszyny:

1

2

dscf7587

dscf7625

dscf7633

dscf7642

 

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]