Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 2004 Dodano 15.03.2016

Wspomnienie o Hucie Pieniackiej

Wspomnienia naocznych świadków historii, którzy ocaleli ze zbrodniczego napadu; uroczyste obchody z miejsca tragedii i wiele wzruszających momentów oraz wypowiedzi. Najnowszy reportaż programu Studio Wschód opowiada o dramatycznych wydarzeniach, jakie rozegrały się w Hucie Pieniackiej w 1944 roku.

Najnowszy odcinek kresowego programu Studio Wschód, który został wyemitowany we wtorek 15 marca, o godz. 18 na antenie TVP3 Wrocław. Powtórka będzie miała miejsce dzień później na tym samym kanale o godz. 21.15. Serdecznie zapraszamy do oglądania.


Program dostępny jest również w Internecie pod tym adresem


Odcinek pt. „Wspomnienie o Hucie Pieniackiej” jest świadectwem wydarzeń z 28 lutego 1944 roku.  72 lata temu, w nieistniejącej dzisiaj wsi, oddziały SS Galizien złożone z ukraińskich ochotników, dokonały zbrodni na ludności polskiej. W wyniku kilkugodzinnej masakry zginęło ponad tysiąc osób. Wiele z nich, w tym dzieci oraz kobiety, zostało spalonych żywcem we własnych domostwach.

Spośród około 200 osób, które przeżyły tę rzeź, dziś żyje już tylko kilkoro. Podczas obchodów upamiętniających zbrodnię, rozmawialiśmy z naocznym świadkiem tragicznych wydarzeń sprzed lat, który co roku w lutym przyjeżdża do Huty Pieniackiej. Franciszek Bąkowski dzieli się traumatycznymi obrazami, jakie oglądał w 1944 roku.

Nasza ekipa reporterska dotarła również do innych świadków zbrodni, m. in. do mieszkającej we Wrocławiu Wiesławy Hermaszewskiej, która w momencie napadu na wieś miała zaledwie 7 miesięcy i życie zawdzięcza właściwie cudowi.

W reportażu, oprócz opowiadań ocalonych z Huty Pieniackiej oraz ich potomków, pokażemy również obchody 72. rocznicy zbrodni. Na terenie nieistniejącej już wsi od 2005 roku stoi bowiem pomnik poświęcony ofiarom tej rzezi. To pod nim odbywają się uroczystości ku ich pamięci. 28 lutego przybywają tutaj potomkowie poległych, Polacy z Kresów, ale również Ukraińcy, którzy stawiają czoła trudnej historii i nie kwestionują tragicznych wydarzeń sprzed lat.

Emisja programu już dzisiaj o godz. 18 na TVP3 Wrocław oraz oraz w Internecie pod adresem TVP Stream. Powtórka wyemitowana zostanie dzień później na tym samym kanale o godz. 21.15. Program będzie dostępny również w późniejszym czasie na naszym portalu.


Więcej o obchodach 72. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej


Galeria zdjęć z Huty Pieniackiej


Więcej odcinków programu Studio Wschód


 

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]