Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 16377 Dodano 26.05.2019

Za nami 10. Wielki Koncert Kresowy: wolontariusze gotowi do jubileuszowego wyjazdu na mogiły przodków

Stolica Dolnego Śląska po raz kolejny była świadkiem Wielkiego Koncertu Kresowego. Przez dwa dni – 24 i 25 maja – na scenie w Rynku swoje programy artystyczne prezentowały zaprzyjaźnione z Wrocławiem zespoły ze Wschodu. Tradycyjnie odbył się przemarsz pocztów sztandarowych dolnośląskich (i nie tylko) szkół. Uczniowie i wolontariusze zgłosili gotowość do lipowego wyjazdu w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Młodzież wraz z opiekunami będzie porządkować groby swoich przodków. To już 10. edycja tej wspaniałej inicjatywy!

Koncert już od lat jest wyrazem podziękowania dla wszystkich tych, którzy wspierają inicjatywy związane z Kresami i naszymi Rodakami rozsianymi po całym świecie. To także okazja do wspomnień dla starszego pokolenia, które urodziło się jeszcze na dawnych polskich ziemiach. Na wrocławskim Rynku można było spotkać bowiem gości ze Wschodu: księży z ukraińskich i syberyjskich parafii, uczniów ze lwowskiej szkoły Marii Magdaleny oraz Strzelców z tego wyjątkowego miasta.

Moc wrażeń dostarczyły występy na scenie. Tradycyjnie do Wrocławia zawitały: Podolski Kwiat z Koziatyna, Barwinok z Winnicy, UMCS z Lublina, a także Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” z gminy w Awiżeniach i kapela ludowa „Suderwianie” z Suderwy (zespoły z rej. wileńskiego).

Wyjątkowe wydarzenie zostało zainicjowane przez defiladę Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz przemarsz pocztów sztandarowych szkół. Na maszt, przy akompaniamencie Hymnu Narodowego, podniesiono biało-czerwoną flagę. Natomiast harcerze, uczniowie i wolontariusze zameldowali gotowość wyjazdu na akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W lipcu, już po raz 10., będą porządkować groby swoich przodków. Uhonorowano również szkoły, które zabrały największe kwoty w ramach akcji „Złotówka”. Lista wpłat na akcję dostępna jest tutaj.

Współorganizatorem Wielkiego Koncertu Kresowego był Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Koncert był współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Tekst: Łukasz Wolski

Zdjęcia: Klaudia Bednarska

Fotorelacja poniżej:

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]