Wydarzenia Obraz  newsa 11832 Dodano 20.03.2018

Baworów i Grabowiec: relacja z akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

W dniach 16 do 21 lipca 2017 nasi wolontariusze już po raz trzeci zajmowali się cmentarzami w Baworowie i Grabowcu koło Tarnopola, które czas i historia ciężko doświadczyły.Już po raz trzeci nasi wolontariusze odwiedzili cmentarza w okolicach Tarnopola – Baworów i Grabowiec. Znów celem było uratowanie ich od zapomnienia.

Cmentarz w Baworowie – widok ogólny

Kaplica cmentarna w Baworowie

Główna alejka na cmentarzu w Grabowcu.

Bliskość Baworowa i Grabowca spowodowała, że postanowiliśmy remontować oba cmentarze razem. W wielu wypadkach było to ułatwienie, ponieważ np. na jednym można było kosić kosiarkami spalinowymi, a na drugimi dokonywać mniejszych robót.

Polska flaga w Baworowie

Każdego dnia prace rozpoczynaliśmy od zawieszenia polskiej flagi. Był to widoczny element naszej obecności wśród gęstwiny cmentarnej.

Kaplica cmentarna w Baworowie

Nasza grupa grupa z powodów trudności z noclegami rozpoczęła prace w niedzielę, 16 lipca. Przed godziną 14 przerwaliśmy chwilowo pracę, aby zdążyć na Mszę Święta do pobliskiego polskiego kościół. Msze Święte są w niedziele w nim odprawiane raz dziennie o godz. 14.

Rozmowa z proboszczem ks. Anatolem Zajączkowskim po Mszy Św.

Na cmentarzu w Baworowie skupiliśmy się głównie na jego północno-zachodniej części. Udało nam się całość wykosić, powycinać krzaki, gałęzie, a także odkopać część polskich tablic nagrobnych, pochodzących głównie z lat. 30 i 40 XIX w., zakopanych głęboko w ziemi.

Baworów: Obszar na prawo od kaplica przed akcją

Ten sam obszar aktualnie

Baworów: wykopane na tym terenie płyty

Baworów: podnoszenie pomnika

Baworów: odkopywanie płyty nagrobnej

Baworów: montowanie zamka przy kaplicy

Okazało się, że do kaplicy cmentarnej może wejść każdy, ponieważ jest pozbawiona zamka. Ów zamek zamontowaliśmy, a klucze przekazaliśmy miejscowym Polakom oraz księdzu proboszczowi.

Brama cmentarza w Grabowcu

W Grabowcu poprzednie prace dały efekt. Stan cmentarza jest coraz lepszy, a i miejscowa ludność powoli zaczyna się interesować nim, a także dokonywać drobnych prac na nim.

 

Grabowiec: grób, który wyłonił się podczas koszenia / rzeźba nagrobna

W Grabowiec prawie cały cmentarza pokrywa gęstwina, którą rok rocznie karczujemy krok po kroku. I w tym roku to było naszym głównym celem, który w na określonej powierzchni udało się wykonać.

Efekty koszenia

Wykoszenie wysokiej tutaj wysokiej roślinność powodu jednak inny kłopot – brak cienie, ponieważ teren jest słabo zadrzewiony, a temperatury w tym, i w tamtym roku dochodziły w czasie prac w Grabowcu do 28 stopni Celsjusza w cieniu.

Efekty koszenia

Grupa studentów z Wrocławia, która w tym roku po raz kolejny opiekowała się cmentarzami w Baworowie i Grabowcu w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, wróci tutaj również w 2018 roku.

Prawie cała grupa przed wyjazdem do Polski na tle kościoła w Baworowie

Zdjęcie głównie: kościół polski w Baworowie

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod