Białystok na Syberii. Polacy modlą się za pomordowanych przez NKWD rodziców [wideo]

14 maja przypadła 79. rocznica pacyfikacji polskiej wioski Białystok na Syberii. Tego dnia, potomkowie pomordowanych, modlili się za swoje rodziny. Różaniec został odmówiony przed tablicą upamiętniającą tę zbrodnię.

Polacy z tej syberyjskiej wsi zostali rozstrzelani po specjalnym rozkazie NKWD i tak zwanej „operacji polskiej. Więcej o pacyfikacji Białegostoku na Syberii przeczytasz tutaj.

Poniżej wideo autorstwa Agnieszki Kaniewskiej z modlitwy za ofiary (polecamy również inne filmy tej autorki):

„Wielki terror” to okres szczególnego ucisku i prześladowań stosowanych przez NKWD w latach 30. XX wieku. W wyniku tych zaplanowanych działań śmierć poniosły miliony ludzi. Oprócz morderstw i wyroków po sfingowanych procesach, na porządku dziennym odbywały się wywózki i deportacje w głąb Związku Radzieckiego.

Mało eksponowanym i analizowanym wydarzeniem jest operacja polska NKWD, która miejsca miała w latach 1937-1938. Były to zaplanowane działania i realizacja operacji Ludowego Komisarza Nikołaja Jeżowa, która wymierzona była przeciwko obywatelom Związku Radzieckiego polskiej narodowości. Łącznie śmierć poniosło pond 200 tys. osób, zaś tysiące zostały deportowane w głąb ZSRR. Działania te były ludobójstwem, zresztą niejednym, jakie w okresie „wielkiego terroru”miało miejsce.

Czytaj również:

„Rozstrzelać Polaków” – powstaje film ukazujący ludobójstwo na Polakach dokonane przez NKWD

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top