Budki Nieznanowskie – cmentarz wyrwany z lasu (MPOOZ 2018)

W sobotę do akcji „Mogiłę Pradziada Ocal Od zapomnienia”  dołączyła grupa osób, w której byli również administratorzy strony na FB „Kamionka Strumiłowa”. Celem naszym, było ocalenie od zapomnienia cmentarza w Budkach Nieznanowskich przedwojenny powiat Kamionka Strumiłowa.

Budki to miejscowość, w której przed wojną było 250 gospodarstw, kościół, szkoła, świetlica. Mieszkało około 1200 parafian miejscowego kościoła. W 1944 roku po nieudanych próbach pacyfikacji wioski przez bojówki UPA wieś została wysiedlona i spalona przez wojsko niemieckie. Do dzisiaj nie został prawie żaden ślad po wiosce. O tym, że w gęstym lesie, polu zasianych buraków, dzikich łąkach była kiedyś polska wieś świadczą tylko zniszczone pomniki, spróchniałe pozostałości krzyżów na miejscowym cmentarzu.

Rano skontaktowaliśmy się z Panem Bolesławem Langiem, koordynatorem akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” w rejonie kamioneckim. Pan Bolesław dołączył do nas i wspólnie pojechaliśmy na skraj lasu do miejscowości Tartak, gdzie kończy się obecnie droga. Droga ta przed wojną prowadziła do Budek Nieznanowskich. Pan Roman, który mieszka od urodzenia w Tartaku, był naszym przewodnikiem. Bez niego nie było by szans trafiać na cmentarz, do którego prowadzą nieoznakowane leśne dukty.  W ręce na plecy wzięliśmy sprzęt (kosy spalinowe, maczety, sierpy, grabie, widły, siekiery). Po półgodzinnej drodze przez las w stadach oblegających nas komarów ukazał się widok, którego nigdy nie zapomnimy. W miejscu, gdzie znajduje się cmentarz, rósł gęsty młody las, w którym nie mogliśmy dostrzec ani jednej mogiły. Pełni zapału zabraliśmy się do ciężkiej pracy w tumanach komarów. Krok po kroku, oczyszczając systematycznie teren, zaczęły się ukazywać mogiły i spróchniałe pozostałości krzyży. Po 7 godzinach pracy mogliśmy dumnie spojrzeć na efekt naszego wysiłku W Y R W A L I Ś M Y    C M E N T A R Z    Z    L A S U  dosłownie.

Wieczorem pojechaliśmy do Kamionki spotkać się z proboszczem ks. Grzegorzem Ząbkiem.

Ksiądz Grzegorz odprawił mszę, na której dziękowaliśmy Panu Jezusowi Milatyńskiemu za opiekę podczas udanej akcji.

Uczestnicy akcji w Budkach Nieznanowskich: Bolesław, Paweł, Marcin, Wiesław, Stanisław, Amadeusz, Piotr.

Piotr Korda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top