„Macierz Szkolna” uhonorowała najlepszych nauczycieli i szkoły

28 edycja konkursu „Najlepsza szkoła-najlepszy nauczyciel”, przeprowadzanego wśród szkół polskich na Wileńszczyźnie, odbyła się 25 października.

Spotkanie w celu wręczenia nagród odbyło się w wileńskim Domu Kultury Polskiej. Była to także okazja do wręczenia 16 nauczycielom nagród za wkład w rozwój polskiego szkolnictwa na Litwie – Medali Komisji Edukacji Narodowej, przyznanych przez ministra Przemysława Czarnka.

Obchodzący w tym roku swoje półwiecze Polski Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” także był częścią uroczystości, zapewniając oprawę muzyczno-artystyczną.

Prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich Józef Kwiatkowski sięgnął wspomnieniami do pierwszych edycji konkursu. Wówczas brano pod uwagę jedynie liczbę maturzystów-absolwentów dostających się na uczelnie wyższe. Od tego czasu pojawiło się aż 15 innych wskaźników obejmujących wszystkie przedmioty zdawane na egzaminach maturalnych, gdyż liczy się całokształt.

Zaznaczył również, że nie wszystkie aspekty nauczania da się zmierzyć. Z tego powodu konkursowy ranking nie bierze pod uwagę nie mniej ważnych niż sam wiedza spraw wychowawczych. Prezes Kwiatkowski na spotkaniu w Wilnie apelował więc do nauczycieli, by mieli na uwadze także wychowanie swoich uczniów – młodego pokolenia.

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top