Mikołajki u Rodaków na ziemi lwowskiej

Tradycyjnie akcję rozwożenia darów dla Rodaków za wschodnią granicą rozpoczęliśmy od „zawsze wiernej” ziemi lwowskiej. Paczki trafiły do Sądowej Wiszni, Stojaniec i do Mościsk, miasta prezydenta Mościckiego gdzie Polacy stanowią aż 36 proc. mieszkańców. Mieszka tam również wielodzietna rodzina Barnusiów, gdy byliśmy w drodze na Kresy na świat przyszła najmłodsza dziesiąta pociecha rodziny – Boguś Barnuś.

Wieczorem 6 grudnia załadowaliśmy paczki, które mogliśmy skomponować dzięki ogromnemu odzewowi serc, osób wspierających naszą zbiórkę. Szczególnie dzięki uczniom dolnośląskich szkół, które od wielu lat, każdego grudnia pamiętają o potrzebujących Rodakach pozostałych na ojcowiźnie ich pradziadów.

Po przekroczeniu granicy w pierwszej kolejności udaliśmy się do Mościsk, które są położone zaledwie 18 kilometrów za granicą. Odwiedziliśmy jedną z największych polskich szkół na Ukrainie, Mościckiej szkoły nr 3 im. Jadwigi Śląskiej. Byliśmy zaskoczeni poziomem polskiego języka jakim posługują się uczniowie, świadczy on o tym że w domu rozmawia się po polsku. Równie zaskakujący był porządek, grzeczność i dyscyplina wśród uczniów w szkole, zarówno w trakcie przerwy i lekcji. Zwiedziliśmy całą szkołę, każdą klasę, gdzie dzieci demonstrowały nam polskie pieśni i kolędy.

 

Kolejnym miejscem naszej wizyty była Sądowa Wisznia, gdzie funkcjonuje polskie towarzystwo, szkoła sobotnia języka polskiego i zespół muzyczny „Lilia” zrzeszający najmłodszych Polaków. Funkcjonuje on od wielu lat i wiele pokoleń przez niego przeszły. Bardzo często oprócz dzieci w tym zespole, młodość swą przeżywali ich rodzice. Lokalnym związkiem Polaków przewodzi Helena Wójcicka. Po występie w siedzibie organizacji udaliśmy się na jasełka, które najmłodsi Rodacy przygotowali pod nadzorem swych nauczycieli. Po obejrzeniu występu, bogatego w piosenki i wiersze polskie, dzieci obdarowaliśmy prezentami. Na tą okazję przygotowaliśmy ponad 150 paczek.

 

Następnie odwiedziliśmy wielodzietną rodzinę Państwa Barnusiów, dla której zorganizowaliśmy specjalną zbiórkę darów i funduszy. O tragicznej sytuacji tej rodziny apelowaliśmy już wcześniej. Pomoc którą ostatnio im przekazaliśmy stanowi osobną historię, o której niebawem na naszym portalu.

Premierowy program telewizyjny  „Wschód”  z Sądowej Wiszni  odbędzie się w czwartek o 19:25 w TVP Polonia. Ten i poprzednie odcinki można oglądać internecie: Program „Wschód” – magazyn telewizyjny

Za wszelką pomoc i serce dla naszych krajan dziękujemy, zbiórka darów i funduszy trwa dalej.

Zwracamy się do dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i ich rodziców, ale także samorządowców i Kresowian, o pomoc w zbiórce darów. Potrzebne będą słodycze, kawa herbata, konserwy, olej, cukier, makaron, ryż, środki czystości, a także wyprawki szkolne i zabawki.

Przekazywanie paczek trwa do 21 grudnia do Biblioteki Pedagogicznej przy ul Worcella 25/27 we Wrocławiu.

Apelujemy o wsparcie  finansowe zbiórki darów, potrzebne są fundusze by móc je zawieźć.

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

Nazwa odbiorcy: Fundacja Studio Wschód, ulica Sokolnicza 5/9, 53-676 Wrocław

Istnieje również możliwość płatności poprzez PayPal

Przekaż darowiznę (PayPal)

W przypadku, gdyby sesja PayPal wygasła, prosimy o skorzystanie z odnośnika z zakładki Wesprzyj nas.

Kontakt: mpoozkompania@gmail.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top