Program „Wschód”: Powrót na ojczystą ziemię

Do Polski powróciła kolejna grupa Polaków z Kazachstanu, swój nowy dom odnaleźli w Środzie Wielkopolskiej. Czekali na to nie raz kilkadziesiąt lat. W ośrodku repatriacyjnym „Rodak” mają możliwość doszlifować swój język oraz oswoić z nowym otoczeniem. W mieście żyje już kilkudziesięciu naszych Rodaków z Kazachstanu. O ich losach i wrażeniach z powrotu ojczyzny już w naszym kolejnym reportażu programu „Wschód” dawniejszego „Studio Wschód”

Polacy ze wschodu wracają to Polski na dwa sposoby, na własną „rękę”, bądź przy pomocy lokalnych samorządów i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Do Środy Śląskiej powróciły rodziny z dziećmi, już trzecie pokolenie Polaków urodzonych w Kazachstanie. Do kraju wrócili potomkowie zesłanych przez sowietów w głównej mierze z lat 30-tych i 40-tych.

 

Niektórzy z repatriantów razem z nami biorą udział w akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia, w zeszłym roku Rodacy, którzy powrócili z Astany do Wrocławia byli z nami w Jampolu.

 

Zobacz również:

Tragiczna sytuacja 88-letniej Polki w Białokrynicy na Ukrainie

Polsko-kazachskie działania na Kresach: Jampol historia prawdziwa (MPOOZ 2018)

Wspieraj Studio Wschód i zgarniaj gwarantowane nagrody!

Wsparcie standardowe:

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

W tytule prosimy wskazywać cel wpłaty, np. „na akcję Mogiłę pradziada”, „na transport darów”. Można wskazać też konkretną osobę, której zechcą Państwo pomóc. Wtedy nasze ekipa odwiedzi potrzebującego rodaka.

*Otrzymanie nagrody jest możliwe tylko poprzez wspieranie nas przez platformę patronite.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top