Program „Wschód”: Sny o ojczyźnie (Rzeszczeńce, Oleksandrówka, Żytomierz)

W zagubionych podolskich wsiach żyje jeszcze wielu naszych Rodaków. Ożywiają się, kiedy przybywają tutaj przybysze z macierzy. Czasem czekają na nich latami. Mocniej wtedy biją polskie serca. Do Rzeszczeniec koło Kamieńca Podolskiego już od lat nikt nie zagląda. Wielu młodych ludzi wyjechało do Polski w poszukiwaniu pracy. Pozostali Ci najstarsi, którzy zachowali pamięć o swojej dawnej ojczyźnie.

Od 12 lat nasza ekipa telewizyjna dociera do położonej na Wschód od Kamieńca Podolskiego polskiej Wsi Oleksandrówka. Każdego roku coraz więcej tu opustoszałych lat. Żyło tu kiedyś ponad 700 osób. Dziś nie ma nawet sklepu, ośrodka zdrowia, a droga, która prowadzi do wsi, coraz trudniejsza do sforsowania.

—–

W Żytomierzu zawsze można spotkać naszych Rodaków i przeżyć niezwykłe wzruszenia. Wokół Katedry św. Zofii, symbolicznej Zofii, od wieków określanej matką kościołów, koncentruje się polskie życie.

 

Wspieraj Studio Wschód i zgarniaj gwarantowane nagrody!

 

Wsparcie standardowe:

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

W tytule prosimy wskazywać cel wpłaty, np. „na akcję Mogiłę pradziada”, „na transport darów”. Można wskazać też konkretną osobę, której zechcą Państwo pomóc. Wtedy nasze ekipa odwiedzi potrzebującego rodaka.

*Otrzymanie nagrody jest możliwe tylko poprzez wspieranie nas przez platformę patronite.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top