Promienisty poeta i przyrodnik – Tomasz Zan

Tomasz Zan był polskim poetą romantycznym i podróżnikiem, współtworzył Towarzystwo Filomatów, założył Związek Promienistych, był prezesem Zgromadzenia Filaretów i członkiem Towarzystwa Szubrawców.

Tomasz Zan urodził się 21 grudnia 1796 roku w Miasocie. Był synem Karola Zana i wnukiem Tomasza Zana, burmistrza Radoszkowicz. Uczył się w Mińsku i Mołodecznie, a następnie w Cesarskim Uniwersytecie Wileńskim na wydziale matematyczno-fizycznym. 1 października 1817 roku był jednym z współzałożycieli Towarzystwa Filomatów, następnie w 1820 roku założył Związek Promienistych, a w latach 1820-1823 pełnił funkcję prezesa w Zgromadzeniu Filaretów. Przynależał także do Towarzystwa Szubrawców. Działalność w tych wszystkich stowarzyszeniach doprowadziła do aresztowania Zana i osadzenia go w ciężkim więzieniu w Orenburgu, a następnie pobytu na Syberii w latach 1824-1837. Co ciekawe podczas śledztwa prowadzonego w 1823 roku obciążył się sam winą za wszelkie ujawnione przez carską policję działania młodzieży. Na Syberii prowadził badania meteorologiczne, prowadził muzeum historyczno-przyrodnicze, zorganizował wyprawę naukową w stepy Kirgistanu i na Ural.

 

Jego twórczość literacka to ballady, elegie, sielanki i triolety. Tworzył także utwory satyryczne. Jako twórca okresu romantycznego nawiązywał do kultury ludowej.

 

Tomasz Zan zmarł na zapalenie opon mózgowych 19 lipca 1855 roku w Kochaczynie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top