Aktualności Obraz  newsa 3336 Dodano 26.05.2016

Przebraże – I Motocyklowy Rajd Szlakiem Granic II RP [galeria]

Przebraże to bastion polskiej samoobrony. Wieś leżąca na północny-wschód od Łucka, jako jedna z nielicznych nie padła ofiarą UPA. Przeżyła i odparła trzy ataki banderowskich sotni. Oddać hołd pomordowanym wyruszył ”Rajd Katyński”, który razem z nami działa na Kresach. Zachęcamy do obejrzenia dużej galerii zdjęć z Wołynia.

Zorganizowana w marcu 1943 roku samoobrona liczyła początkowo ok. 30 osób. Pod dowództwem dwóch bohaterskich mieszkańców – Ludwika Malinowskiego (byłego Legionisty) i Henryka Cybulskiego (podoficera WP) rozrosła się do liczby około 1300 osób już w lipcu.  Polacy zaopatrywali się w broń u Niemców (Malinowski znał bardzo dobrze niemiecki), u Węgrów bratanki chętnie ją oddawali. W końcu też dyscyplina i szkolenie wojskowe przyniosły efekt. Dochodzi do tego chęć przeżycia i obrona cywilów szacuje się, że w kumulacyjnym momencie Rzezi Wołyńskiej na terenie Przebraża znalazło schronienie około 20 tys. cywili, zakwaterowanych po domach, szałasach, ziemiankach. Do tej pory miejscowi, leżący na skraju wsi lasek, nazywają „Warszawą”.

/Artur Pietraszek

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]