Wydarzenia Obraz  newsa 2381 Dodano 15.04.2016

Rzeź UPA na mieszkańcach Huciska

Kwiecień 1944 roku był czasem kolejnych krwawych zbrodni ukraińskich szowinistów. Polacy zamieszkujący wsie Hucisko i Miedziaki padli ofiarą band UPA i SKW oraz miejscowych Ukraińców.

Na mieszkańcach wsi Hucisko i Miedziaki dokonano ludobójstwa. Masakra została dokonana przez Ukraińską Powstańczą Armię oraz oddziały SKW (Samoobronni Kuszczowi Widdliły) przy wsparciu lokalnej ludności ukraińskiej. Obydwie miejscowości leżały w powiecie bóbreckim województwa lwowskiego dawnej Rzeczypospolitej, a obecnie nie istnieją.

W Hucisku funkcjonowała polska samoobrona, ale warty były wystawiane tylko w nocy, gdyż tylko wtedy obawiano się ataków. Niestety tragicznego 12 kwietnia atak nastąpił nad rankiem. Około godziny 10:00 beznajmniejszych problemów do wsi wjechał konny patrol upowski. Wówczas polscy mężczyźni próbowali szybko zorganizować obronę barykadując się w miejscowej szkole. Jeden z upowców przemówił do Polaków w języku niemieckim i poprosił ich o opuszczenie budynku, co też Polacy wykonali, gdyż myśleli, że mają do czynienia z Niemcami. Niestety zostali aresztowani i szybko do wsi wkroczyły bandy z bronią palną i białą. Rozpoczęto wyłapywanie polskich mężczyzn i chłopców, który zapędzono do stodoły, gdzie rozpoczęła się rzeź. Do niecnego celu wyeliminowania polskiego żywiołu oprawcy ukraińscy wykorzystali siekier i pił, którymi w bestialski sposób zamordowano Polaków. Następnie podpalono stodołę, a w nocy porzucono ciała w zbiorowej mogile. Według różnych źródeł zginęło od 101 do 118 Polaków.

Miniatura zdjęcia przedstawia dzieci bestialsko zamęczone przez banderowców.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod