Światowej sławy twórca muzyki filmowej – Wojciech Kilar

17 lipca 1932 roku we Lwowie urodził się Wojciech Kilar, pianista i kompozytor, twórca muzyki poważnej i filmowej. Niezapomniane motywy muzyczne znane miłośnikom kina przyniosły mu światową sławę.

Przyszedł na świat 17 lipca 1932 roku we Lwowie. Jego ojciec był cenionym ginekologiem, zaś matka aktorką teatralną. Jako dziecko z wielką chęcią pobierał lekcje gry na fortepianie. Wpływ na jego zainteresowanie muzyką miało środowisko, w którym się wychowywał, a w którym zainteresowanie sztuką i edukacja muzyczna były zupełnie naturalne. Po przymusowym wysiedleniu ze Lwowa, kontynuował swoją naukę gry na fortepianie u boku Kazimierza Mirskiego, człowieka obdarzonego wyjątkową charyzmą, mającego ogromny wpływ na jego późniejszą twórczość.

 

Zadebiutował jako pianista w roku 1947 biorąc udział w konkursie Młodych Talentów. Uczęszczał do Państwowego Liceum Muzycznego w Krakowie oraz na prywatne lekcje u Artura Malawskiego. W następnej kolejności uczęszczał do Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach oraz pobierał prywatne lekcje kompozycji u Bolesława Woytowicza. Po zakończeniu edukacji w szkole średniej rozpoczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Ukończył ją z wyróżnieniem w 1955 roku.

 

Wojciech Kilar pisał muzykę na potrzeby filmów od 1958 roku. Pierwszą ścieżkę dźwiękową skomponował na potrzeby „Narciarzy” Natalii Brzozowskiej. Jego pozycja jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej jest niezaprzeczalna. Na dorobek Kilar składa się napisanie muzyki do 130 filmów. Współpracował z reżyserami polskimi i zagranicznymi m.in. z Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem czy Francisem Fordem Coppolą.

 

Wojciech Kilar zmarł 29 grudnia 2013 roku po kilkumiesięcznej walce z guzem mózgu. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Henryka Sienkiewicza w Katowicach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top