Aktualności Obraz  newsa 3788 Dodano 22.06.2016

Trzy projekty dotyczące ludobójstwa wołyńskiego w sejmie

W sejmie są odczytywane są trzy projekty upamiętniające rzeź wołyńską, a każdy z nich zbrodnię określa ”ludobójstwem”. Możliwe, że w końcu mordy dokonywane przez OUN-UPA zostaną nazwane po imieniu.

Nad projektami obradują połączone komisje Kultury i Środków Przekazu oraz Łączności z Polakami za Granicą. Wczoraj miało miejsce pierwsze czytanie nad propozycjami klubów PiS-u, Kukiz 15’ i PSL-u.

11 lipca przypada 73. rocznica rozpoczęcia rzezi wołyńskiej. Ukraińcy zamordowali w latach 1943-1945 na Kresach od 100 do 200 tysięcy Polaków na Wołyniu, Galicji Wschodniej, oraz co najmniej 4 tys. na terenie dzisiejszej Polski. W wyniku działań UPA ginęli również Ukraińcy, którzy sprzeciwiali się mordowaniu swych polskich sąsiadów. Zginęło wiele rodzin mieszanych.

Kulminacja tych wydarzeń określanych mianem zbrodni wołyńskiej nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 150 polskich miejscowości.

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]