W cieniu wojny [REPORTAŻ]

Program realizowany na Ukrainie, w drugim i trzecim dniu rosyjskiej agresji. Wiadomość o wojnie na Ukrainie wyzwoliła chęć niesienia pomocy naszym sąsiadom ze wschodu. Rozpoczęły się zbiórki żywności, materiałów opatrunkowych, artykułów pierwszej potrzeby.

Od naszych przyjaciół żyjących po drugiej stronie granicy odebraliśmy wiele sygnałów z prośbą o pomoc. W drugim dniu rosyjskiej agresji zdecydowaliśmy się wyjechać z darami na Ukrainę. Już po przekroczeniu granicy na przejściu w Szegini, widać było obraz kraju ogarniętego wojną. Tysiące uciekinierów oczekują na przedostanie się do bezpiecznego świata. To przeważnie kobiety i dzieci. Zdesperowane, wycieńczone wielokilometrową wędrówką – jak najszybciej chcą znaleźć się po drugiej stronie granicy. Mężczyźni zaciągnęli się do armii. Bronią swego kraju.

Wieziemy pomoc humanitarną do Przemyślan, niewielkiego miasteczka położonego na wschód od Lwowa. W drodze do miejsca przeznaczenia, gdzie na dary czeka ksiądz Piotr Smolka z parafianami, mijamy kilkadziesiąt block postów. Niektóre dopiero powstają. Ukraińcy zorganizowali się błyskawicznie. Kontrolują wszystkie pojazdy. Nikt obcy nie przeciśnie się. Zdjęli wszystkie tablice z nazwami miejscowości, aby wrogom utrudnić poruszanie się.

http://www.studiowschod.pl/artykuly/pomoc-polakom-na-ukrainie-w-obliczu-zagrozenia-wojna-2/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top