Wydarzenia Obraz  newsa 24889 Dodano 30.10.2022

Zakończenie drugiej wojny o Szlezwik

Traktat wiedeński, kończący wojnę pomiędzy Danią a koalicją prusko-austriacką, zawarty został 30 października 1864 roku – 158 lat temu.

Na mocy jego postanowień przegrane Królestwo Danii zrzekało się Szlezwiku na rzecz Prus oraz Holsztynu i Lauenburga na rzecz Habsburgów, Duńczycy byli także zobowiązani do respektowania wszelkich zarządzeń nowych władz tych księstw.

W ten sposób Prusacy i Austriacy otrzymali pełną swobodę działania na tym obszarze, początkowo zarządzanego jako kondominium. W sierpniu następnego roku Prusy przejęły Lauenburg za cenę 2,5 miliona koron duńskich, a kondominium zostało zniesione. Holsztyn stał się częścią Austrii, a Księstwo Szlezwiku weszło w granicę Prus.

W wyniku wojny prusko-austriackiej 1866 roku i kończącego ją pokoju w Pradze, Habsburgowie przekazali Prusom także Holsztyn. Do sprawy wmieszała się Francja Napoleona III, pod jej naciskiem Prusy przyjęły na siebie obowiązek przeprowadzenia plebiscytu na północy Szlezwiku oraz przekazania go Danii, gdyby miejscowa ludność wyraziła taką wolę.

Zapis ten został anulowany w układzie między Niemcami i Austro-Węgrami w październiku 1878 roku w ramach formowania Dwuprzymierza. Dopiero jeden z artykułów traktatu wersalskiego doprowadził do odbycia się plebiscytu, w efekcie którego północny Szlezwik został faktycznie przyłączony do Danii.

Zobacz również:

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod