Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 10680 Dodano 07.11.2017

Oddaliśmy hołd Legionistom Żelaznej Brygady. Patriotyczna uroczystość w Pasiecznej na Kresach

Odbudowana mogiła Legionistów Żelaznej Brygady, którzy polegli w walce o wolną ojczyznę, została poświęcona w sobotę 4 listopada. To wyjątkowe wydarzenie – będące wspólną inicjatywą Fundacji Studio Wschód oraz TVP Polonia – jest patriotycznym i mocnym wejściem w rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Od dwóch lat na cmentarzu w Pasiecznej pracują uczniowie Zespół Szkół im. ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach wraz z opiekunami. To oni na nowo odkryli ten pomnik i zadbali o to, by mogiła oraz teren wokół niej był uporządkowany. Jednak konstrukcja monumentu była naruszona, co groziło zawaleniem. Nasze środowisko nie mogło przejść obojętnie wobec mogiły, w której spoczywają bohaterzy narodowi.

Po powrocie z kresowych cmentarzy (w lipcu uporządkowaliśmy 130 polskich nekropolii na Ukrainie), wszystkie siły skierowaliśmy właśnie w kierunku Pasiecznej. Działaliśmy na różnych frontach: prowadząc zbiórkę na odbudowę pomnika, pisząc artykuły popularyzujące wiedzę na temat Żelaznej Brygady i pracując przy renowacji mogiły. Grupa naszych wolontariuszy przez kilka dni przebywała w Pasiecznej, by przyśpieszyć odbudowę pomnika. Akcję, której finał odbył się 4 listopada, prowadziliśmy wspólnie z telewizją TVP Polonia.

Oto lista wpłat na odbudowę pomnika:

Wpłaty na odbudowę pomnika Żelaznej Brygady w Pasiecznej

W samo południe w Pasiecznej odbyło się poświęcenie odbudowanej mogiły, którego dokonał biskup Leon Mały. Towarzyszyli mu również inni duchowni, w tym o. Bronisław Staworowski, franciszkanin z Krakowa, a także przedstawiciel kościoła greckokatolickiego.

Na tę wyjątkową uroczystość przybyły poczty sztandarowe dolnośląskich szkół, harcerze z 710. drużyny Kedyw z Legnicy oraz wolontariusze, którzy od lat porządkują polskie cmentarze rozsiane po całej Ukrainie. Młodzież czynnie dała wyraz temu, że pamięta o polskich bohaterach sprzed ponad 100 lat. Towarzyszyli im Strzelcy ze Lwowa, którzy na co dzień kultywują polskie tradycje i historię na Ukrainie.

Nie zabrakło polskich władz konsularnych we Lwowie, a także lokalnych samorządowców, w tym Zinowija Andrijowicza, mera Nadwórnej. Od początku ukraińska strona wyrażała chęć współpracy przy odbudowie pomnika, tworząc w ten sposób dobry klimat całego przedsięwzięcia. Polskich samorządowców reprezentował Kazimierz Burtny, wicestarosta legnicki.

Obecni byli przedstawiciele organizatorów przedsięwzięcia: redaktor Grażyna Orłowska-Sondej z Fundacji Studio Wschód oraz Filip Frąckowiak, wicedyrektor TVP Polonia. Z ramienia Stowarzyszenia „Res Carpathica” przybył dr Jan Skłodowski, popularyzator wiedzy na temat Karpat oraz historii.

W uroczystości udział wzięli nasi rodacy z Nadwórnej, Pasiecznej oraz okolic. Byli bardzo wzruszeni, że w Polsce nie zapomina się o nich oraz o bohaterskiej postawie Legionistów sprzed ponad 100 lat. Uczniowie z tutejszej szkoły również byli obecni podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Dyrektor tej placówki, Roman Sadruk, dba by co roku 11 listopada młodzież zapalała znicze pod kurhanem Legionistów. O muzyczną oprawę wydarzenia zadbał natomiast zespół Podolski Kwiat z Koziatyna. Młodzi artyści przejechali kilkaset kilometrów, by wykonać patriotyczne polskie pieśni.

Pod odnowionym pomnikiem Żelaznej Brygady odśpiewany został Hymn Polski, Rota, a także „My, Pierwsza Brygada”. Przedstawiciele władz, organizacji i szkół złożyli zaś pod mogiłą wiązanki oraz kwiaty. Wszyscy uczestnicy uroczystości zapalili znicze, upamiętniając w ten sposób bohaterskich Legionistów.

W niedzielę odbyła się msza święta, podczas której modlono się za ojczyznę oraz bohaterskich Legionistów. Później uczniowie i wolontariusze spotkali się z rodakami. Została ich wprawdzie garstka, jednak myślami są cały czas z Polską. Serdecznie dziękowali, że ojczyzna nie zapomina o nich.

 nowya

Redaktor Grażyna Orłowska-Sondej, dziennikarka TVP Polonia, prezes Fundacji Studio Wschód

nowy10

Harcerze 710. drużyny Kedyw z Legnicy

nowy9

Poświęcenie pomnika przez biskupa Leona Małego

nowy8

nowy7

nowy6

nowy5

Zespół Podolski Kwiat z Koziatyna

nowy4

nowy3

nowy2

nowy

Przemawia Roman Sadruk, wicedyrektor szkoły w Pasiecznej

nowy d

Przemawia Łukasz Wolski, wolontariusz akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

gratsyc

Strzelcy ze Lwowa oddają hołd Legionistom

DSC_0321

DSC_0317

Filip Frąckowiak, wicedyrektor TVP Polonia, składa kwiaty

DSC_0296

DSC_0295

Roman Chandoha, Jednostka Strzelecka z Trzebnicy, odczytuje Apel Poległych

DSC_0288

Przemawia Filip Frąckowiak

DSC_0227

Przemawia dr Jan Skłodowski, prezes Stowarzyszenia „Res Carpathica”

DSC_0202

DSC_0189

Poczty sztandarowe dolnośląskich szkół

DSC_0158

Rodaczki z Pasiecznej

DSC_0157

DSC_0133

DSC_0105

DSC_0103

DSC_0102

 Przemawia Bernadetta Szczypka, uczennica z Pieszyc, pracująca co roku na cmentarzach w Pasiecznej i Nadwórnej

nowyb

DSC_0144

Ojciec Bronisław Staworowski, prezes Fundacji „Brat Słońce, franciszkanin z Krakowa

DSC_0241

Bernadetta Szczypka, opiekunka uczniów z Zespołu Szkół im. ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach, porządkujących kresowe mogiły w Nadwórnej i Pasiecznej

DSC_0169

Tego dnia wszystkie znaki przypominały nam o Polsce…

DSC_0390

DSC_0345

nowy ff

 Msza święta i spotkanie z rodakami

DSC_0597

DSC_0521

DSC_0488

DSC_0474

DSC_0470

DSC_0453

DSC_0425

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]