Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 28341 Dodano 16.06.2023

Kawałek Kazachstanu w Warszawie – Spotkanie o polskich mogiłach i rodakach w Kazachstanie

Wczoraj w Warszawie miało miejsce spotkanie poświęcone akcji ,,Mogiłę pradziada ocal ocal od zapomnienia” w Kazachstanie organizowanej przez Fundację Studio Wschód przy wsparciu Instytutu Polonika. Było ono możliwością poznania losów Polaków w Kazachstanie.  Oprócz zainteresowanych tematem w wydarzeniu uczestniczyli nasi wolontariusze z Warszawy  oraz polskie rodziny repatriowane z Kazachstanu, które aktywnie biorą udział w naszych przedsięwzięciach. 

Od momentu powstania Instytutu Polonika w 2017 roku nasza Fundacja Studio Wschód aktywnie współpracuje z tym podmiotem, którego celem również jest promocja i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami. Dzięki programowi ”Wolontariat” Instytutu Polonika udało nam się wspólnie przeprowadzić wiele projektów do których należą prace w Jampolu na Ukrainie, dzięki którym udało się go uporządkować i uprzednio wykarczować las skrywający jeden z najstarszych i największych polskich cmentarzy na Ukrainie, którego stan jest katastrofalny. Dwukrotnie wspólnie dotarliśmy na północ Kazachstanu oraz do mołdawskiej Styrczy zwanej ”Małą Warszawą”.

Wczorajsze spotkanie w Południku Zero było jednocześnie spotkaniem naszych  warszawskich wolontariuszy oraz repatriantów, którzy brali udział w pracach na jampolskim cmentarzu. Repatrianci przybyli wraz z dziećmi co nadało spotkaniu dodatkowy rodzinny charakter i podkreśliło fakt, że nasze działania łączą przeszłość z teraźniejszością a także budują przyszłość, gdyż przybywający do Polski repatrianci stają się automatycznie naszymi wolontariuszami i częścią naszej społeczności. Słuchacze po spotkaniu mogli również osobiście porozmawiać z repatriantami bezpośrednio uzyskując odpowiedzi na frapujące ich pytania.

 

Oprócz prezentacji uczestnicy mieli możliwość obejrzeć materiały wideo z Kazachstanu, które znajdują się w dolnej części wpisu. Wydarzenie było niezwykle pozytywne, po raz pierwszy mieliśmy możliwość uczestniczyć w spotkaniu Południka  Zero w wyniku czego chętnie w przyszłości możemy przybliżyć nasze prace na Ukrainie i Mołdawii. Organizowane spotkania przez Instytut Polonika oraz Południk Zero stanowią świetną możliwość promocji wolontariatu poza granicami Polski.

 

 

 

Reportaż będący częścią prelekcji w Południku Zero

 

Zobacz również:

Wykarczujmy Jampol! – Obejrzyj serię filmów z przeprowadzonych prac na tamtejszym cmentarzu

Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia – Kazachstan 2022

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]