Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 16246 Dodano 07.05.2019

Zapraszamy na X Wielki Koncert Kresowy na wrocławskim Rynku [zapowiedź]

Już po raz dziesiąty na wrocławskim Rynku odbędzie się Wielki Koncert Kresowy. Przez dwa dni , 24 i 25 maja, czeka nas wiele emocji, przeżyć i spotkań z Rodakami ze Wschodu. Koncert rozpocznie defilada Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz przemarsz pocztów sztandarowych szkół. Tradycyjnie na scenie pojawią się zespoły zaprzyjaźnione z naszym miastem: PODOLSKI KWIAT z Koziatyna, BARWINOK z Winnicy, Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie, a także artyści z Wileńszczyzny – grupa Jawor z Awiżan. Wydarzenie to będzie zwieńczeniem przygotowań do 10. edycji akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Na Wielkim Koncercie Kresowym wystąpią goście z Ukrainy: Podolski Kwiat z Koziatyna oraz BARWINIOK z Winnicy. Wileńszczyznę zaprezentuje natomiast zespół Jawor z Awiżan. Z Lublina tradycyjnie wystąpi słynny UMCS. Na koncercie będzie wielu znamienitych gości, w tym uczniowie szkoły Marii Magdaleny ze Lwowa, nie zabraknie także drużyny lwowskiej organizacji „Strzelec’. Będą obecni księża z polskich parafii na Kresach oraz merowie dbający na Ukrainie o naszą młodzież, która w lipcowe dni w pocie czoła ratuje polskie mogiły od zapomnienia.

Koncert finansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Prezydenta Miasta Wrocławia.

Koncert jest wyrazem podziękowania dla wszystkich tych, którzy wspierają nasze inicjatywy na rzecz Polaków na Wschodzie. Jest momentem kulminacyjnym w trakcie którego odczytamy wyniki akcji „Złotówka na Kresy”, polega ona na tym, że każdy uczeń przekazuje symboliczną „złotówkę” na ratowanie mogił swych pradziadów za wschodnią granicą.

Z racji tego, że większość Dolnego Śląska jest zamieszkana przez osoby z kresowym rodowodem, przybliżenie kresowego folkloru będzie przypomnieniem dla nas „skąd nasz ród”, jak i połączeniem przeszłości z teraźniejszością i przyszłością.

Wszystkich serdecznie zapraszamy by zobaczyć jak kresowa dusza w sercu gra, dlaczego warto być na koncercie wyjaśnia Wileński Wincuk, czyli Dominik Kuźniewicz z Niemenczyna pod Wilnem.

Zachęcamy również zobaczyć jak wyglądał IX Wielki Koncert Kresowy w zeszłym roku na wrocławskim rynku.

Wielki Koncert Kresowy zakończony – wolontariusze gotowi do wyjazdu na mogiły przodków

Organizatorzy koncertu:

Fundacja Studio Wschód

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Patron Medialny

Zobacz również:

Pomoc dla Rodaków na Bukowinie [Akcja]

Trwa akcja „Złotówka na Kresy” i przygotowania do X Wielkiego Koncertu Kresowego

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]