Bielczanie świętują urodziny swego miasta

W mołdawskich Bielcach mieszkający tam Polacy świętowali wczoraj 602 rocznicę założenia miasta. Z tej okazji w mieście miał miejsce radosny pochód w którym licznie wzięli udział nasi krajanie skupieni wokół Stowarzyszenia Dom Polski w Bielcach. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego barwnego wydarzenia.

Bielce stanowią trzecie co do wielkości miasto w Mołdawii po stolicy w Kiszyniowie i Tyraspolu w Naddniestrzu. Miasto stanowi jednak największe skupisko Polaków w Mołdawii, których żyje tam ponad 4 tysiące przedstawicieli naszej diaspory.

Miasto Bielce zostało założone w 1421 roku, 602 lata temu. Zaś Polacy spod Chocimia i Kamieńca Podolskiego osiedlili się w nim ponad 230 lat temu od tego czasu stanowiąc aktywną i zżytą z resztą mieszkańców wspólnotę.

We wczorajszym pochodzie uczestniczyli nasi rodacy na czele z dyrektor Domu Polskiego Olesją Górską. Był obecny również ambasador RP w Kiszyniowie Tomasz Kobzdej. Bielce posiadają umowy partnerskie z Białymstokiem oraz Płockiem, których przedstawicieli nie zabrakło na wczorajszym święcie.

Wydarzenie oprócz wspólnego święta było okazją do zaprezentowania pozostałym mieszkańcom miasta polskiego folkloru oraz kultury co podkreślają uczestnicy wydarzenia na stronie Stowarzyszenia Dom Polski w Bielcach:

”Radosnym tłumom spacerującym wśród szpaleru pachnących kasztanów i powodzi kwiatów ciekawie przygląda się z majestatycznego pomnika usytuowanego przed siedzibą władz miejskich(Primaria), Stefan III Wielki(Stefana Cel Mare),władca mołdawski, a z drugiej strony niezwykłe wydarzenie obserwuje patron miasta ,św. Mikołaj Cudotwórca, którego cerkiew prawosławna wspomina właśnie 22 maja. Świąteczny dzień zaczyna się od uroczystej prawosławnej liturgii dziękczynno-błagalnej w centrum miasta, potem parada, różne atrakcje, koncerty, imprezy i każdy w tym bogatym repertuarze może znaleźć coś dla siebie.

Cudowna pogoda sprawia, że wszystkim zebranym dopisuje dobry nastrój, udziela się autentyczna wiara i nadzieja na dalszy rozkwit, pomyślność i przede wszystkim pokój w swojej ,,małej Ojczyźnie” i na świecie.”

Fot: Stowarzyszenie Dom Polski w Bielcach

Naszym rodakom z okazji święta ich miasta życzymy wszystkiego najlepszego a już w lipcu jako Fundacja Studio Wschód oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Bolesławcu odwiedzimy ich osobiście. Rok temu po raz pierwszy realizowaliśmy w Mołdawii akcję ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia.

Źródło: Stowarzyszenie Dom Polski w Bielcach

Zobacz również:

https://www.studiowschod.pl/artykuly/pomoc-rodakom-w-moldawii-2023/
https://www.studiowschod.pl/artykuly/mogile-pradziada-ocal-od-zapomnienia-moldawia-2022/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top