Wydarzenia Obraz  newsa 22499 Dodano 29.06.2022

Koniec sowieckiej obrony Brześcia

81 lat temu, 29 czerwca 1941 roku, sowiecka załoga twierdzy brzeskiej poddała się Niemcom.

Brześć, będący od października 1939 roku miastem granicznym pomiędzy ZSRS a III Rzeszą, był jednym z kluczowych węzłów komunikacyjnych. Przebrani za radzieckich pograniczników żołnierze jednostki specjalnej „Brandenburg” wjechali na stację kolejową w Brześciu w zwartej kolumnie, a następnie pojechali do mostów, gdzie dokonali „zmiany warty”.

Miasto padło już 22 czerwca o godzinie 7:00 rano. Sama twierdza broniła się, nie mogąc jednak odbić miasta ze względu na ograniczoną liczebność załogi. Niemiecki plan zakładał zdobycie twierdzy przez 45. Dywizję Piechoty w czasie najwyżej 12 godzin.

Rosjanie nie zdołali utworzyć zwartej obrony i ta polegała na nieskoordynowanych próbach utrzymania izolowanych punktów. Dopiero 24 czerwca po naradzie oficerów udało się skoordynować działania.

Postanowiono pozostać w twierdzy na wypadek sowieckiej kontrofensywy. 26 czerwca zorganizowano jednak próbę wymknięcia się z okrążenia, okazała się ona całkowicie nieudana – z grupy dokonującej tej próby uszło z życiem jedynie 13 żołnierzy, z których wszyscy dostali się do niewoli.

Ostatni punkt oporu, Fort Wschodni, skapitulował w wyniku silnych ataków powietrznych 29 czerwca, tydzień po pierwszym niemieckim ataku na miasto. Z czterech dowodzących obroną wojnę przeżył tylko jeden – major piechoty Piotr Gawriłow. Jefim Fomin, jako komisarz, Żyd i partyjny komunista został rozstrzelany na miejscu zgodnie z tzw. Komissarbefehl.

Kapitan Iwan Zubaczow dostał się do niewoli i zmarł trzy lata później w szpitalu obozu jenieckiego, a lejtnant wojsk ochrony pogranicza NKWD Andriej Kiżewatow zginął w ostatnim dniu obrony.

Zobacz również:

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod