Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 27861 Dodano 23.05.2023

,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” – Kazachstan

15 czerwca w Warszawie będziemy gościć na kolejnym spotkaniu zorganizowanym przez Południk Zero oraz Instytut Polonika. Tematem spotkania będą nasze działania w Kazachstanie jakie realizowaliśmy w ramach naszej akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” .

 

W ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” remontujemy, sprzątamy, porządkujemy, a nierzadko ratujemy przed zniszczeniem polskie cmentarze znajdujące się na obszarze Ukrainy. Do Covid 19 oraz wybuchu wojny na Ukrainie inicjatywa Fundacji Studio Wschód była wielką społeczną akcją. W 2018 roku było to aż 1000 osób, dzięki którym uporządkowano 130 cmentarzy na Ukrainie. Na Dolnym Śląsku akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż po II wojnie światowej ponad połowę mieszkańców regionu stanowili przesiedleńcy z Kresów Wschodnich w wyniku czego większość współczesnych mieszkańców województwa dolnośląskiego ma kresowe korzenie.

Akcja ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” miała miejsce również na Litwie oraz w Wierszynie na dalekiej Syberii nieopodal Bajkału, a dzięki dofinansowaniu z Instytutu Polonika dwukrotnie w Kazachstanie oraz raz w Mołdawii. Wzrost zainteresowania genealogią oraz dziedzictwem kulturowym poza granicami sprawia, że rozwijają się inicjatywy społeczne mające na celu jego promocję i ochronę w coraz dalszych miejscach nie raz wykraczających poza Europę.

Spotkanie „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia – Kazachstan” jest możliwością poznania historii Polaków z Kresów, które nie weszły w skład przedwojennego państwa polskiego, historię rodaków, których aparat represji ZSRR skazał na zagładę poprzez  chłód i głód. Spotkanie jest także okazją poznania niezłomności Polaków w Kazachstanie, którzy potrafili „nieludzką” ziemię zagospodarować i stworzyć własne osady pośród stepów, które funkcjonują do dziś.

Prelekcję o działaniach w Kazachstanie przeprowadzi Artur Sułkowski – koordynator prac w Kazachstanie i redaktor portalu www.studiowschod.pl

Więcej informacji o spotkaniu znajduje się tutaj:

Zobacz również:

Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia – Kazachstan 2022

Pomoc Rodakom w Mołdawii 2023

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]