glowne2017

Przez 10 dni uczniowie, nauczyciele i wolontariusze pracowali na starych polskich cmentarzach rozsianych po Ukrainie. W ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” udało się uratować kolejnych 130 cmentarzy, na wielu grobach pierwszy raz od ponad 70 lat zapłonęły znicze, zaś pozostałym na Kresach rodakom udzielone zostało wsparcie. Już wkrótce pierwsze relacje z uporządkowanych cmentarzy.

(więcej…)

glowne17

W najbliższą sobotę rozpoczyna się finał VIII edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Sprawdź, czy będziemy w miejscowości twoich przodków. Wolontariusze pojawią się na 133 kresowych cmentarzach, które zostaną uporządkowane i zinwentaryzowane.

(więcej…)

glownedom

W Straszowicach pod Wołowem powstanie Dom Spotkań z Kresami, do którego sprowadzani będą rodacy ze Wschodu. W sobotę poświęcenia kamienia węgielnego pod jego budowę dokonał kardynał Henryk Gulbinowicz, który od lat marzył o stworzeniu takiego miejsca. Zgodnie z wolą duchownego stanie się ono „domem” dla wszystkich osób kochających Kresy, gdzie naoczni świadkowie historii przekazywać będą młodszym pokoleniom świadectwo swojego życia i umiłowania do ojczyzny.

(więcej…)

aaa

By zachować pamięć o Kresach Wschodnich i upowszechnić świadomość o nich w społeczeństwie, każdy z nas może i musi dołożyć swą cegiełkę. Nic prostszego w dobie dzisiejszego rozwoju technologii. Czy w naszej kompanii przemierzasz Kresy, czy podróżujesz samemu, nawet jeśli nie odwiedzasz wschodnich rubieży, zrób użytek ze swego telefonu. Każdy może być dziennikarzem, zrób wywiad z dziadkami, kombatantami, ocal historię od zapomnienia. Przejmij pałeczkę w sztafecie pokoleń!, śpiesz się bo bohaterowie odchodzą na wieczną wartę.

(więcej…)

glownepiknik2

W dniach 25-26 czerwca, w Krzyżowej na Dolnym Śląsku, miejsce miał Patriotyczny Piknik, podczas którego wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zameldowali gotowość do wyjazdu na Kresy. Już w lipcu ponad 1200 osób porządkować będzie 127 polskich cmentarzy na Ukrainie.

(więcej…)

9JWNuem

W dniach 08.07 – 18. 07. 2017 przeprowadzimy prace na 127 cmentarzach znajdujących się w byłej Małopolsce Wschodniej i Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Na akcję wyruszy ponad 1000 wolontariuszy, koniecznie zobacz czy będziemy w twych rodzinnych stronach!

(więcej…)

koncertglowne

W miniony piątek i sobotę we Wrocławiu znów było kresowo. Na Rynku podczas wielkiego koncertu odbyło się spotkanie Rodaków ponad granicami Rzeczypospolitej, Ukrainy, Litwy i Białorusi. W trakcie koncertu można było zetknąć się z folklorem, poznać krajan i przekonać się, że Kresy to nie tylko ziemia i groby przodków, ale przede wszystkim życie – młode pokolenie Kresowian. Wyjątkową chwilą było również nadanie honorowego obywatelstwa Wileńszczyzny kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi.

(więcej…)

13244852_1032627120125998_5944466159186847709_n-609x405

Trwa nabór na motocyklowy rajd ”Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W dniach 01.07-09.07.2017 r. kolejny raz wyruszymy ratować polskie kresowe nekropolie, w tegorocznej akcji polskie cmentarze znajdujące się na Wołyniu w miejscowościach Korzec oraz Międzyrzec Korecki.

(więcej…)

glownemajowa

Już dzisiaj o godzinie 15.55, na antenie TVP Polonia, emisja najnowszego odcinka programu Studio Wschód pt. „Majówka na Kresach”. Patriotyczny wyjazd uczniów z Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny zobaczyć będzie można również w czwartek o godz. 0.10 i o godz. 7.00. Powtórka w najbliższy wtorek o godz. 18 na TVP Wrocław oraz w Internecie.

(więcej…)

koncertzapowiedz

Zapraszamy na Wielki Koncert Kresowy, który już po raz ósmy odbędzie się we wrocławskim Rynku. Podczas tej imprezy podsumujemy przygotowania dolnośląskiej młodzieży do wakacyjnej akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. Ponad 100 pocztów sztandarowych z patronackich szkół weźmie udział w patriotycznej paradzie wokół Rynku. Widzimy się we Wrocławiu 9 i 10 czerwca.

(więcej…)

glownelwowmaj

Uczniowie z Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny obchodzili święto Konstytucji 3 maja w sposób szczególny. W tym dniu gościli bowiem we Lwowie, gdzie uczestniczyli w patriotycznych uroczystościach i mieli możliwość zobaczenia niezwykle ważnych miejsc dla całego narodu polskiego. Podniosłe wydarzenie zrobiło na młodzieży wielkie wrażenie i umocniło w nich przywiązanie do ojczyzny oraz polską tożsamość. A przywiezione przez nich poczty sztandarowe uświetniły uroczystości i ucieszyły rodaków mieszkających na co dzień we Lwowie.

(więcej…)

pojanaglowne

Na rumuńskiej Bukowinie wciąż żyje wielu Polaków. Tym razem gościliśmy w Pojanie Mikuli, zamieszkiwanej przez Górali Czadeckich. Wiele tamtejszych rodzin zostało rozdzielonych w 1945 roku, gdy część z mieszkańców wsi postanowiła wyjechać na Dolny Śląsk. Teraz górale wzajemnie się odwiedzają. Na Bukowinie kultywowana jest zaś polska kultura, tradycja i katolicka wiara.

(więcej…)

bukowinarum

Na rumuńskiej Bukowinie żyje kilka tysięcy Polaków – najwięcej z nich w Nowym Sołońcu – na którego ulicach trudno usłyszeć inną mowę, niż nasz ojczysty język. Nasi rodacy przez lata kultywowali narodowe tradycje, kulturę i religię katolicką. Dziś chętnie spotykają się z rodzinami z Polski, bo po II wojnie światowej część z tutejszych Górali Czadeckich postanowiła opuścić Bukowinę.

(więcej…)

dsc_9733

W lipcu odbył się finał VII edycji społecznej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. Przez 10 dni ponad tysiąc wolontariuszy pracowało na 111 zapomnianych polskich cmentarzach na Ukrainie. Udało się je uporządkować, spisać nazwiska ze wszystkich mogił, zaś młodzież mogła wykazać swój patriotyzm w praktyce. Poniżej przedstawiamy wykaz relacji z nekropolii, które uratowaliśmy od zapomnienia.

(więcej…)

1

W Kurierze Stanisławowskim często drukowano artykuły, w których opowiadano o tradycjach wielkanocnych na Pokuciu i w całej Polsce. Właśnie taki artykuł nieznanego autora, o pseudonimie „Relf”, mieli możność przeczytać czytelnicy stanisławowscy w roku 1901:

(więcej…)

unnamed

Życzenia wielkanocne od koordynatorek wielkiej kresowej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”: Grażyny Orłowskiej-Sondej i Beaty Pawłowicz.

(więcej…)

wwglowne1

Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński narodził się w 2001 roku z inicjatywy Wiktora Węgrzyna, polskiego patrioty. Zgromadził on wokół siebie ludzi rozkochanych w historii i zafascynowanych Kresami. W reportażu programu Studio Wschód pt. „Budził polskie serca”, wspominamy zmarłego w styczniu komandora, przyjaciela naszej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

(więcej…)

panstanislaw

Nasza pomoc, w postaci darów, w ostatnich miesiącach trafiła do wielu Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Jedną z takich osób był pan Stanisław Krutnik, 90-letni emerytowany nauczyciel z Przemyślan na Ukrainie. Nasz rodak, będący w trudnej sytuacji materialnej, przesłał nam wyjątkowy list, w którym dziękuje za okazaną pomoc i pozdrawia wszystkich Polaków. Przed Wielkanocą chcemy dotrzeć z darami zarówno do niego, jak i innych potrzebujących Kresowiaków. Liczymy na Państwa zaangażowanie!

(więcej…)

korosciatyn

28 lutego 1944 roku doszło do dwóch tragicznych wydarzeń: pacyfikacji Huty Pieniackiej i zbrodni w Korościatynie. O drugim z tych wydarzeń, w którym zginęło ponad 150 Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów, mówi się znacznie mniej. Jednak Korościatyn stał się miejscem pojednania, w którym oba narody upamiętniają ofiary tej zbrodni. Tę historię przybliżamy w najnowszym reportażu programu Studio Wschód.

(więcej…)

collage

Najnowszy odcinek kresowego programu Studio Wschód pt. „Potomkowie Konfederatów”, opowiada o Barze, jednym z najsłynniejszych polskich miast, w którym wciąż mieszkają nasi rodacy. Skupieni są oni wokół Domu Polskiego, dzięki któremu kultywowana jest narodowa tradycja i kultura.

(więcej…)

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód

autoresponder system powered by FreshMail


autoresponder system powered by FreshMail