Pierwszy w Polsce Dom Spotkań z Kresami jest coraz bliższy urzeczywistnienia. Do Domu Kresowego będą sprowadzani nasi Rodacy z Kresów, Kazachstanu i Syberii. Wylane zostały już fundamenty, za nami wizyty w Kazachstanie i Rosji, mamy już osoby do repatriacji. Słowo się rzekło, teraz czas dokończyć budowę!

(więcej…)

W lipcu między Sanem a Dnieprem uporządkowaliśmy 150 zapomnianych polskich cmentarzy na Kresach Wschodnich. Dotarliśmy nawet nad brzeg morza czarnego do Odessy i  na stepy akermańskie. Po Ukrainie po raz pierwszy za Wołgą i Czelabińskiem, pracowaliśmy w Kazachstanie. Ponad 1000 wolontariuszy wykonało zadanie na wschodzie. Relacje z jubileuszowej 10 edycji akcji już na naszej stronie. 

(więcej…)

Po raz pierwszy zorganizowaną grupą wyruszyliśmy do Kazachstanu. Odwiedziliśmy potomków zesłańców z 1936 r., pochodzących z Kresów I RP. Rodaków, którzy przetrwali chłód, głód i sowiecki terror tworząc początkowo w ziemiankach nowe wsie – Podolskie i Oziorne. W Kokczetaw poznaliśmy dynamiczne polskie stowarzyszenie napędzane liczną polską młodzieżą. Wyprawa była obfita we wzruszające spotkania, przywieźliśmy im kawałek Polski, udokumentowaliśmy ich relacje i historie. Razem pracowaliśmy ratując zesłańcze mogiły. Przyjrzeliśmy się procesowi repatriacji, jeszcze mocniej idziemy ku budowie domu kresowego i ściągnięcia krajów do macierzy. Wstępna relacja już na portalu!

(więcej…)

Znów dotarliśmy do Jampola na kraniec Kresów, ziemię Pana Wołodyjowskiego i rodu Zamojskich. Stanicy która przez wieki stanowiła bramę Rzeczypospolitej. W Jampolu wykonaliśmy pracę, w Mohylowie Podolskim dokumentacje. Odwiedziliśmy Panią Bronię, strażniczkę tej części Podola. Byliśmy w mołdawskiej Soroce i nadmorskiej Odessie, gdzie do dziś jest wiele znaków polskości. O wszystkim co nas spotkało przeczytają Państwo w poniższej relacji.  (więcej…)

Już po raz dziesiąty uczniowie dolnośląskich szkół wraz z opiekunami wyjeżdżają na Kresy, aby porządkować zapomniane, polskie cmentarze. Akcja Fundacji Studio Wschód i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, pod patronatem Telewizji Polskiej  zdobywa coraz więcej zwolenników. Podczas tegorocznych wakacji ponad 1000 młodych wolontariuszy pracować będzie na ponad 150 cmentarzach położonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Podolu i Wołyniu. Niektóre grupy będą kontynuować dzieło rozpoczęte już w poprzednich latach.  

(więcej…)

Trwa zbiórka symbolicznych złotówek, dzięki którym w lipcu odbędzie się pospolite kresowe ruszenie: akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W jej ramach ponad tysiąc osób uporządkuje około 150 polskich cmentarzy na Ukrainie. Coraz więcej szkół i organizacji wspiera naszą inicjatywę. Cały czas zachęcamy do wpłat na konto Fundacji Studio Wschód.

(więcej…)

23 i 24 czerwca w Krzyżowej odbył się Kresowy obóz dla wolontariuszy, którzy już 8 lipca w ilości ponad 1000 osób wyruszą na ziemię swych pradziadów by uratować 150 polskich cmentarzy. Wydarzenie było okazją by poszerzyć swą wiedzę o Kresach, zacieśnić więzi i lepiej przygotować się do wyprawy na byłe ziemie wschodnie Rzeczypospolitej. Wśród uczestników było wielu znamienitych gości i prelegentów, to już 10 edycja naszej akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

(więcej…)

Stolica Dolnego Śląska po raz kolejny była świadkiem Wielkiego Koncertu Kresowego. Przez dwa dni – 24 i 25 maja – na scenie w Rynku swoje programy artystyczne prezentowały zaprzyjaźnione z Wrocławiem zespoły ze Wschodu. Tradycyjnie odbył się przemarsz pocztów sztandarowych dolnośląskich (i nie tylko) szkół. Uczniowie i wolontariusze zgłosili gotowość do lipowego wyjazdu w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Młodzież wraz z opiekunami będzie porządkować groby swoich przodków. To już 10. edycja tej wspaniałej inicjatywy!

(więcej…)

Już po raz dziesiąty na wrocławskim Rynku odbędzie się Wielki Koncert Kresowy. Przez dwa dni , 24 i 25 maja, czeka nas wiele emocji, przeżyć i spotkań z Rodakami ze Wschodu. Koncert rozpocznie defilada Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz przemarsz pocztów sztandarowych szkół. Tradycyjnie na scenie pojawią się zespoły zaprzyjaźnione z naszym miastem: PODOLSKI KWIAT z Koziatyna, BARWINOK z Winnicy, Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie, a także artyści z Wileńszczyzny – grupa Jawor z Awiżan. Wydarzenie to będzie zwieńczeniem przygotowań do 10. edycji akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

(więcej…)

W bieżącym roku na antenie TVP Polonia emitowany jest program „Wschód”. To kontynuacja doskonale znanego wszystkim miłośnikom Kresów „Studia Wschód”, realizowanego przez redaktor Grażynę Orłowską-Sondej i jej ekipę telewizyjną.

(więcej…)

W ubiegły poniedziałek w programie Halo Polonia gościli prezes fundacji Studio Wschód i inicjatorka akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Grażyna Orłowska-Sondej oraz Artur Sułkowski. Rozmawialiśmy o naszej akcji kresowej, odcinek jest już dostępny na naszym portalu.

(więcej…)

Na rumuńskiej Bukowinie znajdują się trzy polskie wsie założone przez Polaków 180 lat temu. Odwiedziliśmy ich w Pleszy, Pojana Mikuli oraz Nowym Solońcu. Do dziś w tych wsiach żyją prawie sami krajanie, niestety część z nich, szczególnie osoby starsze żyją w strasznej biedzie.  Na naszym portalu znajdą Państwo więcej informacji o akcji i oczywiście zachęcamy do wsparcia, przed nami ponad 2000 kilometrów. Planujemy wyruszyć z pomocą we wrześniu,

(więcej…)

Ekipa Programu „Wschód” nie zapomina o Polakach mieszkających nawet w najdalszych zakątkach Ziemi. Tym razem odwiedziliśmy Rodaków na Kamczatce i wspólnie z nimi obchodziliśmy niedzielę palmową. Już w najbliższy czwartek reportaż na ten temat w TVP Polonia.

(więcej…)

Fundacja Studio Wschód i  TVP Polonia pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty organizuje kolejną, już X edycję letniej akcji ratowania polskich cmentarzy niszczejących za wschodnią granicą p.n. “Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Wolontariusze wyjadą porządkować groby przodków 8 lipca, zaś już w maju  na wrocławskim Rynku odbędzie się Wielki Koncert Kresowy – podsumowujący przygotowania do akcji.

(więcej…)

Chcesz pomóc Kresom i naszym Rodakom zza wschodniej granicy? Przekaż 1 proc. podatku na Fundację Studio Wschód, organizatora akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” i „Paczka na Kresy”. KRS: 0000570948.

(więcej…)

W Mościskach na 35 metrach kwadratowych mieszka 12-osobowa rodzina Państwa Barnusiów. W grudniu przekazaliśmy dwukrotnie paczki oraz fundusze na budowę studni. Jest to kropla w morzu potrzeb, ich mały dom wymaga pilnego remontu i dobudowy trzeciego pokoju. 15 lutego wyruszamy z pomocą, to jaka ona będzie zależy od Państwa wsparcia. Rodzina z Mościsk może liczyć tylko na nasze wsparcie!

(więcej…)

15 marca wyruszamy ze wsparciem dla Rodaków na Kresach, ze szczególną pomocą  do Pani Weroniki Szyrokiej żyjącej w strasznych warunkach oraz rodziny Barnusiów, w której jestdziesięcioro dzieci. To, że wyruszamy na wschód z pomocą to jedno, to z czym pojedziemy i czy starczy paliwa w baku busa to drugie. Czekamy na wasze wsparcie, bez którego nasza działalność na wschodnich rubieżach nie będzie możliwa. (więcej…)

Chłód, nieszczelne okna wpuszczające mroźny wiatr, nędzne warunki sanitarne, problem z ciepłą wodą, grzyb. To tylko niektóre problemy z jakimi musi mierzyć się wiekowa już rodaczka-osiemdziesięcioro ośmioletnia pani Weronika Szyroka. Bieda, która jej doskwiera nie pozwala nam przejść obok niej obojętnie. Jednocześnie na każdym kroku daje do zrozumienia, że jest Polką, a naszą powinnością jest pomoc rodakom na Kresach, więc kreślimy te kilka słów, jako apel o pomoc i wsparcie, które ponad wszelką wątpliwość potrzebne jest mieszkance Białokrynicy.

(więcej…)

13 lutego 2019 roku zmarł tragicznie Leszek Kierzek – strażak Ochotniczej Straży Pożarnej we Wziąchowie Wielkim, wolontariusz w akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia. Wraz z grupą wolontariuszy z Milicza pracował na cmentarzach w Barze, Smotryczu i Kitajgrodzie. Uczestnicy akcji znali Go jako człowieka szczerego, otwartego, zawsze gotowego do pomocy, a przede wszystkim radosnego. Takim pozostanie w naszej pamięci.

(więcej…)

W czasie radzieckiej okupacji ziem polskich, od 17 września 1939 roku rozpoczęły się prześladowania i represje ludności zamieszkującej wschodnią część II Rzeczypospolitej. 10 lutego 1940 roku odbyła się  się pierwsza masowa deportacja polskich obywateli w głąb Związku Radzieckiego.

(więcej…)

Pasja do górskich wypraw i przyjaźń narodziła się na cmentarzu, gdzie wedle niektórych wszystko się kończy, a wedle nas jest miejscem gdzie się wiele zaczyna. Połączyła nas wspólna odbudowa kurhanu Polskich Legionistów w Karpackiej Pasiecznej na Kresach. Przez kilka dni w czwórkę wędrowaliśmy po górach w okolicach Lubawki, malowniczej miejscowości na pograniczu polsko-czeskim. Weszliśmy na Kruczą Skałę, gdzie z punktu widokowego rozciąga się przepiękny widok na panoramę Bramy Lubawskiej, kotliny, w której położona jest miejscowość. 

(więcej…)

Podczas XVI Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego na Rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie zebrano 10 328,60 zł. Kwota ta trafi do polskich organizacji na Ukrainie i Białorusi. W trakcie wydarzenia, które odbyło się 26 stycznia w Sycowie, zainaugurowano X edycję akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Już w lipcu wolontariusze Fundacji Studio Wschód wyruszą na kresowe cmentarze, by ratować narodowe dziedzictwo od zniszczenia i poznawać historię swoich przodków, a zatem i własną. W zeszłym roku ponad 1300 wolontariuszy uporządkowało 150 nekropolii.

(więcej…)

To jest wzór nauczyciela. Paweł Kasprzyk ze szkoły w Lubawce, który przez lata na Dolnym Śląsku przybliżał uczniom Kresy, na ochotnika wyruszył, by być na nauczycielem na Wschodzie. Osiadł w Grodnie, gdzie do dziś Polacy stanowią duży odsetek ludności. Oto jego odczucia.

(więcej…)

Już w najbliższą sobotę 26 stycznie w Sycowie o godzinie 16:00 odbędzie się XVI charytatywny koncert kresowy na rzecz pomocy Polakom za wschodnią granicą. Będą polskie zespoły z Kresów a nawet i samej Syberii!. W trakcie koncertu uroczyście zainaugurujemy 10 edycję akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Zapraszamy na nasz jubileusz.

(więcej…)

Tysiące młodych ludzi na Dolnym Śląsku, skupionych na co dzień wokół Akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA,  przed każdym Bożym Narodzeniem,  zbierają dary dla naszych Rodaków,  żyjacych na Kresach. Uczniowie ponad 200 szkół przekazują żywność, słodycze, zabawki i świąteczne kartki. Trafiają one do polskich szkół, parafii na Ukrainie, Litwie, w Mołdawii, ale również do ludzi samotnych, opuszczonych, ostatnich obywateli Drugiej Rzeczypospolitej

(więcej…)

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]