Przez 25 lat na Litwie w XVIII wieku istniała założona przez Pawła Brzostowskiego Rzeczpospolita Pawłowska. Nie było tam pańszczyzny a chłopi mieli wolność osobistą. O zapomnianym państwie-eksperymencie opowiedział nam wileński historyk Jan Sienkiewicz. Najnowszy film z Litwy dostępny jest już na naszym portalu.

(więcej…)

W drugiej połowie sierpnia  pracowaliśmy na cmentarzu przy kościele rzymskokatolickim w Ejszyszkach – parafia p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego dzięki,  przychylności i wsparciu księdza proboszcza Tadeusza Matulańca. Zostało oczyszczonych około 25 nagrobków, gdzie przywróciliśmy czytelność polskim literom i znakom, udało się ustalić nazwiska osób oraz daty ich śmierci.

(więcej…)

Makarow , położony w pobliżu Kijowa, między Buczą i Borodianką, został prawie całkowicie niszczony w czasie pierwszych miesięcy rosyjskiej agresji na Ukrainę.

(więcej…)

Program realizowany w Żytomierzu na Ukrainie i w Szwajcarii, dokąd zostali zaproszeni uczniowie Polskiej Sobotnio – Niedzielnej Szkoły im. Ignacego Jana Paderewskiego.

(więcej…)

Makarów to osiedle typu miejskiego w obwodzie kijowskim, w rejonie buczańskim na Ukrainie, leżące nad rzeką Zdwiż. Wojna w ten rejon Ukrainy 28 lutego, kiedy to Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały rosyjski konwój wojskowy w mieście w ramach ofensywy kijowskiej podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r.

(więcej…)

Program realizowany w pobliżu Kijowa, w miejscach największych zniszczeń spowodowanych działaniami wojennymi.

(więcej…)

90-letnia Pani Maria z kazachskiej Kalinówki opowiedziała historię o tym jak Sowieci jej rodzinę zesłali do Kazachstanu i jak próbowali uciec przed wywózką do ZSRR. Rodaczka ma nadzieję na powrót do Polski. Film z niesamowitego spotkania z naszą Rodaczką w Kazachstanie jest już na naszym portalu.

(więcej…)

Program realizowany w Mołdawii, ale również na terenie Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej, pokazuje naszych rodaków, którzy tam żyją od pokoleń. Do Mołdawii kilka tysięcy Polaków przywędrowało przy końcu XIX wieku w poszukiwaniu lepszego życia.

(więcej…)

Rodzina Kosowskich z Bielc posiada aż 10 dzieci. Jak wygląda życie tak dużej rodziny w statystycznie najbiedniejszym kraju Europy? Nasza wizyta u Rodaków była pozytywnie zaskakująca, film z niej znajduje się w treści wpisu.

(więcej…)

Program realizowany w Styrczy, jedynej polskiej wsi w Mołdawii, która położona jest w północno – zachodniej części kraju. Pod koniec XIX wieku nasi rodacy z okolic Kamieńca Podolskiego i Chocimia przywędrowali tu w poszukiwaniu chleba i lepszego losu.

(więcej…)

W dniach 19-29 sierpnia tego roku wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Fundacji Studio Wschód odwiedzili naszych Rodaków w Mołdawii w celu przekazania im pomocy rzeczowej oraz przeprowadzenia prac porządkowych i dokumentacyjnych na cmentarzu we wsi Styrcza.

(więcej…)

Program realizowany na  Podolu, gdzie zachowały się polskie wsie zakładane jeszcze, za czasów Pierwszej Rzeczypospolitej przez bogate ziemiańskie rody.

(więcej…)

Po przybyciu do Mołdawii przywitał nas zespół ludowy „Krokus” z Bielc. Duża część młodej mołdawskiej polonii skupia się wokół niego. Liderka zespołu Milena złożyła dla Rodaków w Polsce życzenia, które są możliwe do obejrzenia na naszym portalu.

(więcej…)

Pamięć o polskich formacjach wojskowych na Wschodzie w dobie pierwszej wojny światowej oraz wojny domowej w Rosji przez lata kultywowana była w ogromnym cieniu Legionów oraz Błękitnej Armii. Dopiero stosunkowo niedawno ich losy szerzej pojawiły się w powszechnej świadomości Polaków, a zasługują na to, gdyż mają oni ogromne zasługi w obronie żywiołu polskiego na Kresach w czasie rewolucyjnego chaosu. Jednym z nich jest podolski zagończyk, oficer kawalerii, postrach ruskiej czerni i bolszewików – major Feliks Jaworski. 

(więcej…)

Program realizowany w Kazachstanie, gdzie żyje kilkadziesiąt tysięcy Polaków. To najczęściej potomkowie naszych rodaków zesłanych przed wybuchem II wojny światowej z terenów sowieckiej Ukrainy.

(więcej…)

Nim wyruszymy do Rodaków w Mołdawii czas przyszykować paczki. Zachęcamy do obejrzenia najnowszego filmu z pakowania darów, które lubią pakować szczególnie nasi najmłodsi wolontariusze.

(więcej…)

Na skutek obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym do jakiego doszło w trakcie powrotu z Brajłowej zmarł ks. Jerzy Czarnecki. Kapłan i nasz przyjaciel od 2016 roku służył na wschodnim Podolu w Nowej Uszycy.

(więcej…)

W lipcu tego roku wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Fundacji Studio Wschód po raz drugi już przybyli do Kazachstanu by prowadzić prace porządkowe i dokumentacyjne na północy kraju – w miejscowościach Jasna Polana, Czkałów, Oziornoje oraz nowoodkrytym przez nas Głubokoje. Spoczywają tam Polacy zesłani w roku 1936 z ziem dzisiejszego obwodu żytomierskiego, chmielnickiego i winnickiego Ukrainy oraz ich potomkowie.

(więcej…)

Program realizowany w Kazachstanie wśród potomków zesłańców, którzy do dzisiaj mieszkają na północy tego kraju. W połowie lat 30. ubiegłego wieku, rozpoczęła się deportacja do Kazachstanu, tysięcy Polaków z Kresów Wschodnich.

(więcej…)

Program realizowany w północnym Kazachstanie, gdzie przez dziesięć dni przebywali uczestnicy dolnośląskiej Akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

(więcej…)

Nasza Rodaczka po powrocie do swej chatki otrzymała wszystko co najpotrzebniejsze. W trakcie naszych cotygodniowych wizyt na wschodzie będziemy stale ją doglądać i wspomagać.

(więcej…)

Na Białorusi „łukaszystowski” reżim od początku czerwca 2022 roku rozpoczął regularne bezczeszczenie mogił polskich żołnierzy na Białorusi. Jako Fundacja Studio Wschód od ponad 13 lat prowadzimy na Ukrainie akcję ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, której  celem jest ochrona tamtejszych polskich cmentarzy. W związku z haniebnymi atakami na polskie miejsca pamięci na Białorusi w treści tego artykułu zamieszczamy wszystkie dowody ataków na polskie mogiły za wschodnią granicą.

(więcej…)

Pani Ludwika po przebytej operacji oczu i dwumiesięcznym pobycie w Polsce zapragnęła powrócić na Ukrainę. Musieliśmy uszanować jej decyzję. Chciała popatrzeć nowymi oczyma  na groby swoich  najbliższych,  szczególnie syna Jarosława, który zmarł dwa lata temu i pozostawił wielki ból w sercu matki. 

(więcej…)

86 letnia Pani Ludwika spod Tarnopola gdy ją spotkaliśmy była niewidoma i niedożywiona. Rodaczka została zabrana do Polski gdzie przeprowadzono operację wzroku i inne najpotrzebniejsze badania oraz zabiegi.

(więcej…)

Każdego tygodnia z Dolnego Śląska na Ukrainę wyrusza transport żywności, materiałów opatrunkowych, leków i odzieży dla wojska . Pomoc przekazuje ekipa programu WSCHÓD i wolontariusze Fundacji Studio Wschód.

(więcej…)

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]