Rozpoczęliśmy nowy projekt jakim są słuchowiska historyczne. W ramach nich będziemy prezentować ciekawe wątki historyczne, postacie oraz relacje świadków historii.

(więcej…)

Pani Irena Gerbach, która jest rdzenną Polką ze Lwowa znalazła się w ciężkiej sytuacji życiowej. Rodaczka sama opiekuje się wnukiem Maksymilianem, przez wiele lat opiekowała się również wieloma Polakami we Lwowie, tym samym wskazując i pomagając nam docierać do potrzebujących rodaków.

(więcej…)

8 Września odszedł ojciec Alojzy Kosobucki , kapłan, filantrop, historyk sztuki, strażnik polskiego dziedzictwa na Kresach. Od połowy lat dziewięćdziesiątych związany z Kamieńcem Podolskim.

(więcej…)

Trwają prace w ramach XII edycji akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia, w tym roku potrwa ona do jesieni. W artykule przedstawiamy relacje z dotychczasowych prac.

(więcej…)

Jampol był i jest w akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” miejscem szczególnym. Dawna stanica Rzeczypospolitej i znajdujący się tam zabytkowy cmentarz jest jednym z najstarszych i największych pamiątek polskiej egzystencji na wschodzie. Do rozprawy z pokrywającą go dżunglą były prowadzone szczególne przygotowania. To co zostało wykonane można obejrzeć w  filmowej serii vlogów, która pozwoli poczuć się uczestnikiem prac w Jampolu. Po raz pierwszy użyliśmy kamer sportowych aby jeszcze realniej pokazać wam dawne Kresy RP.

(więcej…)

Szanowni Państwo w związku z obecnym naszym pobytem na Ukrainie, gdzie prowadzimy prace na polskich cmentarzach. Pełne wznowienie publikacji portalu nastąpi po 27 lipca, najnowsze reportaże można obejrzeć w zakładce „Program Wschód”.

Konwój z wolontariuszami Akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA właśnie wyrusza na Ukrainę. Ograniczenia związane z pandemią nie pozwoliły jeszcze w tym roku wyjechać na kresowe cmentarze,  uczniom dolnośląskich szkół. A to oni od dwunastu lat stanowili większość. Na szczęście ci , kiedyś najmłodsi,  już dorastają i przejmują wartę na wschodnich nekropoliach.

(więcej…)

Szanowni Państwo z radością informujemy, że dzięki staraniom Fundacji Studio Wschód a przede wszystkim wsparciu WAS telewidzów i internautów w dniu dzisiejszym 12- osobowa rodzina z Mościsk z województwa lwowskiego, zamieszkała w Głębowicach na Dolnym Śląsku. Dziękujemy wam za wsparcie, dzięki któremy udało się spełnić marzenie rodziny Państwa Barnusiów o zamieszkaniu w obrębie Rzeczypospolitej.

(więcej…)

Tym razem nasz wyjazd Studio Wschód do Polaków na Ukrainie odbył się we współpracy wraz z Zofią Klepacka oraz Grupą PGE Zawitaliśmy na ziemię lwowską do polskiej szkoły w Mościskach, do zespołu Lilia w Sądowej Wiszni oraz do Pani Aleksandry z Chodorowa, dzięki której nasza współpraca się zaczęła. Na portalu już zdjęcia z wyjazdu, a reportaż już w niedalekiej przyszłości.

(więcej…)

Nasz Kresobus po przejechaniu ponad miliona kilometrów i po dziesiątkach napraw odchodzi na zasłużoną emeryturę. Zbieramy na busa który pozwoli nam dalszą realizację pomocy Rodakom na wschodzie i realizacje reportaży na dawnych wschodnich ziemiach RP.

(więcej…)

Najliczniejsza na Ukrainie rodzina, z polskim rodowodem zamieszka wkrótce w ojczyźnie swoich przodków. Dla dziesięciorga dzieci i ich rodziców podwrocławska gmina Wińsko zaoferowała wygodny dom. Fundacja Studio Wschód patronuje tej wielkiej przeprowadzce. Przy pomocy ludzi wielkiego serca, pomożemy wyposażyć ten dom i godnie przyjąć  w Polsce naszych Rodaków.

(więcej…)

6 kwietnia w Żytomierzu zmarł biskup Jan Purwiński. Polak z Łotwy, jak sam mówił z „polskich Inflantów”. Kościołowi na Ukrainie poświecił 44 lata swojego życia, służąc w trudnych czasach radzieckich, swoją pracą i modlitwą  wspierał Polaków i odradzający się Kościół.

(więcej…)

Dziewięcioosobową rodzinę Rybotyckich odwiedziliśmy po raz pierwszy w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Żyją w górach ponad 30 kilometrów od Borysławia. Rodzice i sześcioro dzieci trzymują się z renty niewidomego i prawie niesłyszącego seniora rodu -93 letniego – Karola Rybotyckiego.  Zasiłki opiekuńcze wypłacane są nieregularnie. Pierwsze w tym roku mają być w kwietniu.

(więcej…)

Losy  pani Aleksandry Kogut z Chodorowa, którą odwiedziliśmy po raz pierwszy miesiąc temu,   zainteresowały  naszych widzów i internautów. Schorowana  Rodaczka, która kiedyś pracowała jako lekarz- rehabilitant,  teraz sama potrzebuje pomocy. Jest przykuta do łóżka,  nie potrafi samodzielnie poruszać się.

(więcej…)

Wzruszające spotkanie z Panią Feliksą z Czerwonych Chatek, staruszka jest w dramatycznej sytuacji. Żyje ze złamaną stopą, cierpi dodatkowo na przepuklinę brzuszną.  Żyje z niepełnosprawnym synem, utrzymuje się z niewielkiej emerytury. Ekipa Studia Wschód zawitała do niej ze wsparciem.

(więcej…)

Święta Wielkanocne coraz bliżej, nie zapominamy o naszych Rodakach żyjących za wschodnią granicą, którzy znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej. W okresie poprzednich świąt przekazaliśmy mimo pandemii kiladziesiąt ton darów dla naszych krajan. Nasi Rodacy pozostający na dawnych Kresach Rzeczypospolitej liczą na nasze wsparcie, którego nie może zabraknąć. Zebrane fundusze posłużą na zakup darów oraz transportu ich za wschodnią granicę. Zachęcamy do wsparcia akcji!

(więcej…)

W okresie Świąt Bożego Narodzenia duży konwój dotarł z Dolnego Śląska na Kresy. Zobacz relację z przeprowadzonej akcji. 

(więcej…)

Dziś w pierwszy dzień świąt wyjeżdżamy do naszych Rodaków na Kresach. To już osiemnasty konwój Bożonarodzeniowy na Ukrainę. Tam odbywa się w szczególnych okolicznościach. Ale wiemy, że Polacy, żyjący za nasza wschodnia granicą, szczególnie teraz w czasie pandemii, czekają na każdy kontakt, na każdy znak z ojczyzny.

(więcej…)

Za wschodnią granicą Rzeczypospolitej żyje wielu naszych Rodaków, którzy co roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia czekają na wieści oraz paczki z Macierzy. Fundacja Studio Wschód ponownie poniesie pomoc dla najbardziej potrzebujących naszych krajan. Szczególnie w tym roku w trakcie pandemii ich sytuacja jest wyjątkowo dramatyczna. Byliśmy w lutym z konwojem pomocowym. Otrzymujemy liczne apele od Rodaków na wschodzie, na które nie możemy nie odpowiedzieć.

(więcej…)

Film ukazujący 20 mało znanych stron z wyszukiwarkami i archiwami online. Dzięki nim można odnaleźć swoich pradziadów na 300 lat wstecz! I to przez internet. Stworzyliśmy te słuchowisko aby pokazać wam jak łatwo sprzed monitora można budować drzewo genealogiczne.

(więcej…)

Mimo pandemii udało się wyjechać na Kresy, gdzie uporządkowaliśmy polskie groby i zadbaliśmy o żyjących tam Rodaków. XI edycja akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia została zakończona.

(więcej…)

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube. Na nim więcej treści, nowych filmów i reportaży z Kresów i nie tylko. Subskrybuj nasz kanał i bądź na bieżąco.

(więcej…)

Pierwszy w Polsce Dom Spotkań z Kresami jest coraz bliższy urzeczywistnienia. Do Domu Kresowego będą sprowadzani nasi Rodacy z Kresów, Kazachstanu i Syberii. Wylane zostały już fundamenty, za nami wizyty w Kazachstanie i Rosji, mamy już osoby do repatriacji. Słowo się rzekło, teraz czas dokończyć budowę!

(więcej…)

Beata Pachnik przedstawia niezwykłą historię swojej prababci Rozalii z Kresów, która w niecodziennych okolicznościach poznała przyszłego męża, kochającego ją ponad wszystko i muszącego dokonać wyboru pomiędzy nią, a swoją austriacką rodziną.

(więcej…)

W ramach akcji „Bohaterom 2 Korpusu” pragniemy oddać hołd polskim żołnierzom, którzy brali udział w walkach na froncie włoskim w czasie II wojny światowej. Byli to żołnierze, którzy pod komendą generała Władysława Andersa opuścili Związek Sowiecki i wyruszyli przez Iran, Irak, Syrię i Egipt by dotrzeć do Włoch, gdzie wzięli udział w bojach z wojskami niemieckimi na Półwyspie Apenińskim.

(więcej…)

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]