Od wielu lat wspieramy polskie rodziny na Kresach Rzeczpospolitej, aczkolwiek jedna jest szczególna z racji swej wielkości. Choć do zimowej zbiórki darów jeszcze pozostało dużo czasu i trwa budowa domu kresowego, to pilnie musimy udzielić wsparcia naszym Rodakom. Sama odzież i żywność nie wystarczą, liczymy na Państwa pilną pomoc i hojność.

(więcej…)

Zbliża się 1 wszy listopada – dzień pamięci o zmarłych. Wielu mieszkańców naszego regionu  mogiły swoich bliskich pozostawiło na Kresach. Opuszczone i zaniedbane czekają na naszą pamięć. Dolnośląscy uczniowie w ramach akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA od 9 lat porządkują kresowe nekropolie, a w październiku zbierają znicze i wraz z ekipą TVP Polonia,  zawożą  je na Ukrainę i Wileńszczyznę.

(więcej…)

Ekipa programu WSCHÓD po raz kolejny powróciła z Syberii. Tym razem większość naszych reportaży realizowaliśmy w Buriacji i stolicy tej republiki – Ułan Ude. Swoje dwudzieste piąte urodziny obchodziła polska organizacja NADZIEJA. Okazuje się, że ponad 7 tysięcy kilometrów od Polski, żyje wielu naszych Rodaków.

(więcej…)

W ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” rozpoczynamy kolejną inicjatywę mającą na celu zachowanie pamięci o naszych przodkach z Kresów. W Matkowie na Ukrainie powstanie lapidarium upamiętniające spoczywające na tamtejszym cmentarzu osoby. Ich potomków prosimy o zgłaszanie nazwisk dawnych mieszkańców Matkowa i okolic, a także o wsparcie inicjatywy. Wspólnie możemy uporządkować cmentarz i ocalić go od zapomnienia.

(więcej…)

W bieżącym roku na antenie TVP Polonia emitowany jest program „Wschód”. To kontynuacja doskonale znanego wszystkim miłośnikom Kresów „Studia Wschód”, realizowanego przez redaktor Grażynę Orłowską-Sondej i jej ekipę telewizyjną.

(więcej…)

W tym roku odbyła się już IX edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, będąca wielkim kresowym pospolitym ruszeniem. Ponad 1300 wolontariuszy przez 10 dni pracowało na polskich zapomnianych cmentarzach, rozsianych na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej. Nie zabrakło również wzruszających spotkań z Rodakami, którzy okazali się gościnni jak co roku. Poniżej wykaz relacji z uporządkowanych w lipcu nekropolii.

(więcej…)

Dolnośląskie dzieciaki powróciły już w komplecie z wakacji na Kresach. Dla ponad tysiąca młodych wolontariuszy to kolejne pracowite tygodnie. Odwiedzili w tym roku 145 opuszczonych, polskich cmentarzy, oczyścili i wydobyli na światło dzienne setki zapomnianych mogił. Spotkali naszych Rodaków, którym przyszło żyć na obcej ziemi. Usłyszeli o ich tęsknocie za utraconą ojczyzną.

(więcej…)

Zmieniają się daty emisji programu „Wschód”, realizowanego przez redaktor Grażynę Orłowską-Sondej i jej ekipę telewizyjną. Od jutra premierowe odcinki emitowane będą w czwartki, o godz. 19.25 w TVP Polonia. Poniżej szczegóły dotyczące pozostałych emisji.

(więcej…)

Rozpoczynamy akcję zbierania listów poparcia inicjatywy pod budowę Domu Spotkań  Kresami. Bez wsparcia finansowego nie zrealizujemy pierwszej w Polsce tego typu ogromnej inicjatywy. Listy zostaną wysłane do Premiera Mateusza Morawieckiego. Polacy na wschodzie czekają na powrót do macierzy, każdy z nas może się przyczynić do ich powrotu. Wzór listu do pobrania i adres wysyłki znajduje się w artykule. Ta akcja musi zakończyć się powodzeniem. (więcej…)

Ponad 1300 wolontarriuszy powróciło już do Polski. Przez ostatnie dni uporządkowali 145 zapomnianych cmentarzy na Kresach, spotykając się również z pozostałymi za wschodnią granicą Rodakami i odwiedzając miejsce szczególnie istotne dla naszego narodu. IX edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” już za nami. Zobacz pierwsze zdjęcia z prac na cmentarzach!

(więcej…)

Ponad 1300 wolontariuszy wyruszyło dzisiaj wieczorem na Ukrainę, by porządkować mogiły swoich przodków. Uczestników akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” przez 10 dni uratują 145 opuszczonych polskich cmentarzy.

(więcej…)

Już po raz dziewiąty uczniowie dolnośląskich szkół wraz z opiekunami wyjeżdżają na Kresy, aby porządkować zapomniane, polskie nekropolie. Akcja Fundacji Studio Wschód i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, pod patronatem TVP Polonia, zdobywa coraz więcej zwolenników. Podczas tegorocznych wakacji  1300 młodych wolontariuszy pracować będzie na ponad 145 cmentarzach położonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Podolu i Wołyniu.

(więcej…)

Już 3 lipca o godz. 18.30 uroczyste pożegnanie wolontariuszy, którzy przez 10 dni będą porządkować mogiły swoich przodków. Ponad 1200 osób wyruszy w okolice Lwowa, Tarnopola, Stanisławowa czy Żytomierza, na rozsiane po całej Ukrainie polskie cmentarze, popadające od lat w ruinę. Z kolei w sierpniu, motocykliści z Rajdu Katyńskiego, również w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, uporządkują nekropolię w Gruzji.

(więcej…)

Po zakończeniu II wojny światowej na Dolny Śląsk przyjechało prawie milion mieszkańców Kresów. Przywieźli ze sobą swoją kulturę i tradycje. Budowali tu nowe życie, ale tęsknili za pozostawioną na Wschodzie ojcowizną. Mimo to rzadko odwiedzali ziemię przodków, którą często opuszczali w dramatycznych okolicznościach. Dopiero ich wnukowie odkrywają nieznane rodzinne losy, poznają najpiękniejsze karty naszej narodowej historii, gotowi do budowania mostów pomiędzy małymi ojczyznami swoich przodków.

(więcej…)

Dom Spotkań z Kresami – inicjatywa, o której marzył od dawna i której patronuje kardynał Henryk Gulbinowicz – jest coraz bliższy urzeczywistnienia. W sobotę 23 czerwca kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów i wolontariuszy pracowała przy powstających właśnie fundamentach. Do Domu Kresowego będą sprowadzani nasi Rodacy z Kresów, Kazachstanu i Syberii.

(więcej…)

Ruszają prace budowlane związane z niezwykle istotnym przedsięwzięciem, jakim jest budowa Domu Spotkań z Kresami im. kardynała Henryka Gulbinowicza. W sobotę 23 czerwca wielu wolontariuszy związanych z akcją „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zbierze się w Straszowicach pod Wołowem, by pomóc w pracach przy fundamentach. Wesprzeć tę inicjatywę możesz również Ty!

(więcej…)

Zespół Pieśni i Tańca MAZOWSZE po raz pierwszy dotarł na Syberię. Przygotowania do tej podróży trwały prawie 2 lata. Na artystów z Polski szczególnie oczekiwali potomkowie polskich zesłańców, deportowanych po powstaniach i zrywach narodowościowych, na nieludzką ziemię. Dla wielu naszych Rodaków był to pierwszy, po latach, kontakt z utraconą ojczyzną.

(więcej…)

Jednym z ostatnich elementów przygotowania do lipcowego wyjazdu na mogiły przodków, jest Wielki Koncert Kresowy. Na wrocławskim Rynku już po raz 9. zabrzmiały patriotyczne pieśni, a poczty sztandarowe dolnośląskich szkół – pod batutą Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych – przemaszerowały i potwierdziły gotowość do porządkowania polskich cmentarzy.

(więcej…)

– Nie martwcie się drodzy Polacy, na mogiły waszych przodków mamy baczenie z głębi duszy – mówi Asłan Kirkinadze, turecki przesiedleniec z Kazachstanu, kładąc rękę na sercu. Wraz z rodziną od kilkudziesięciu lat opiekuje się grobami polskich żołnierzy w miasteczku Merke. – Żadne państwo, żaden naród, nie dba o mogiły przodków, tak jak Polacy – dodaje jego żona Amira. Turecka rodzina oddała teren z nagrobkami, nie biorąc w zamian żadnych pieniędzy. To dla nich kwestia honoru.

(więcej…)

Fundacja Studio Wschód, wspólnie z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, pod patronatem TVP Polonia, organizuje dziewiątą edycję Wielkiego Koncertu Kresowego, który w tym roku odbędzie się w dniach 18-19 maja na wrocławskim Rynku.  Wolontariusze akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA  zakończyli swoje przygotowania do wyjazdu  na Wschód, aby ratować zapomniane nekropolie.

(więcej…)

Wyróżniającą się wsią, oddaloną od Almaty o 30 kilometrów jest Żanaszar, do której Polacy przyjechali w 1936 roku z województwa żytomierskiego. Osiedli wśród Kazachów, Niemców i Turków. Do dzisiaj żyją tu w wielkiej zgodzie. Jeszcze tylko kilka babć pamięta czasy deportacji swoich rodzin z dzisiejszej Ukrainy. Pozostali urodzili się tutaj w Żanaszarze. Chociaż już nie mówią po polsku, to jednak zachowali wielkie przywiązanie do polskiej kultury, tradycji i wiary swoich przodków.

(więcej…)

Program realizowany w największej polskiej wsi w Mołdawii – Swobodzie Raszków, która nazywana jest przez miejscowych MAŁĄ WARSZAWĄ. To dawne Księdzowo – założone przez polskiego kapłana, który pod koniec XVIII wieku, kiedy upadała Pierwsza Rzeczpospolita, osiedlił się w okolicach Raszkowa. Na odludziu wybudował chatę  i skupił wokół siebie katolicką społeczność, która zachowała się tu do dzisiaj.

(więcej…)

Już dziewiąty rok organizujemy wspólnie z Fundacją Studio Wschód i  TVP Polonia, akcję ratowania polskich cmentarzy, niszczejących za wschodnią granicą – MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. Dla uczniów dolnośląskich szkół jest to wielka lekcja patriotyzmu, okazja do poznania historii swoich rodzin, ale również historii naszego narodu.

(więcej…)

Historyczny Stanisławów, założony w 1662 roku przez starostę Halickiego Andrzeja Potockiego, ponad 55 lat temu został przemianowany na Iwano-Frankiwsk. Imię pochodzi od znanego poety ukraińskiego Iwana Franki. Ale Polacy tu mieszkający czują się spadkobiercami wielkiego rodu Potockich, który utworzył na rubieżach Rzeczpospolitej twierdzę porównywaną do Kamieńca Podolskiego.

(więcej…)

Program realizowany na terenie Mołdawii,  w Rybnicy  położonej  na lewym brzegu Dniestru. Miasto to  przez wiele lat było związane z polską historią.  Założone w  połowie XVII wieku, znajdowała się do 1793 roku w granicach Pierwszej Rzeczypospolitej. W okolicach Rybnicy  zamieszkiwała polska szlachta, którą przyciągała w ten zaułek Podola, tania i urodzajna ziemia. 

(więcej…)

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]