Chcesz pomóc Kresom? Przekaż 1 proc. podatku na Fundację Studio Wschód, organizatora akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” i „Paczka na Kresy”. KRS: 0000570948.

(więcej…)

Od początku 2018 roku na antenie TVP Polonia emitowany jest program Nasz Wschód. To kontynuacja doskonale znanego wszystkim miłośnikom Kresów Studia Wschód, realizowanego przez Grażynę Orłowską-Sondej i jej ekipę telewizyjną.

(więcej…)

Wielka kresowa rodzina po raz piętnasty spotkała się w Sycowie. Na scenie zaprezentowali się polscy artyści z Białorusi, Ukrainy i Syberii, a także zespół „Mazowsze”. Podczas koncertu zainaugurowana została IX edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. Już w lipcu blisko 1500 wolontariuszy będzie porządkować groby swoich przodków na Kresach.

(więcej…)

26 grudnia z Wrocławia wyruszył konwój darów dla Rodaków żyjących na Kresach Wschodnich. Spośród trzech busów jadących na Wschód jeden wyruszył na ziemię lwowską. W województwie, w którym znajduje się Wierne Miasto, mieszka wielu Polaków, często z polskich rodzin wielodzietnych. Tak oto paczka na Kresy po raz dwunasty dotarła do Polaków za wschodnią granicą.

(więcej…)

Rok temu odeszła na wieczną wartę pani Józia Maczulska, „Ostatnia Polka w Tłumaczu”, niezłomna strażniczka krzyża z wyburzonego kościoła św. Anny. Jej życie przepełnione było samotnością i tragediami, ale jednocześnie wielką miłością do Polski i ojcowizny, której nigdy nie opuściła. W rocznicę jej śmierci prezentujemy krótki film. O Pani Józi i jej spuściźnie nie zapomnimy nigdy. Obiecaliśmy jej to.

(więcej…)

Paczka na Kresy już po raz dwunasty dotarła do naszych Rodaków. To wyraz pamięci o Polakach, którzy pozostali za wschodnią granicą, a także realna pomoc materialna dla potrzebujących. Dzięki zbiórce darów, prowadzonej przez niemal cały grudzień, udało się pomóc kilkuset osobom podczas ostatniego wyjazdu. Od 26 do 31 grudnia byliśmy między innymi w Kamieńcu Podolskim, Aleksandrówce, Koziatynie i Żytomierzu.

(więcej…)

Dnia 26 grudnia 2017 roku grupa wolontariuszy akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zebrała się we Wrocławiu, skąd po zapakowaniu paczek świątecznych trzy busy wyruszyły w drogę na Kresy, tym razem przez mniej popularne przejście graniczne w Krościenku koło Ustrzyk Dolnych. Może dzięki temu odprawa graniczna trwała tylko 45 minut.

(więcej…)

Już w sobotę 27 stycznia XV Jubileuszowy Ogólnopolski Koncert Charytatywny dla Rodaków na Wschodzie. Na scenie wystąpi „Mazowsze”, a także polskie zespoły z Białorusi i Ukrainy. Jak co roku w Sycowie zostanie zainaugurowana kolejna edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

(więcej…)

2 stycznia odbył się Koncert Noworoczny organizowany przez Radio Rodzina w Parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy we Wrocławiu. Podczas tego wydarzenia Grażyna Orłowska-Sondej otrzymała laur radiowy Wrocławski Laur „Radia Rodzina”.

(więcej…)

Wolontariuszom i Przyjaciołom akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” życzymy pięknych Świąt Bożego Narodzenia i dobrego 2018 roku!

(więcej…)

W okresie bożonarodzeniowym nie zapominamy o naszych Rodakach mieszkających na Kresach. Przez ostatnie dni zbieraliśmy i pakowaliśmy dary, które są gotowe do przewiezienia na Wschód. Na Ukrainę wyjeżdżamy już 26 grudnia. Dotrzemy między innymi do Mościsk, Kamieńca Podolskiego, Żytomierza i Aleksandrówki. Na pomoc czekają zarówno dzieci, jak i starsze osoby.

(więcej…)

Przybyliśmy z kresowym przekazem do najmłodszych uczniów z Szkoły Podstawowej nr 74 we Wrocławiu, z którymi stworzyliśmy najlepsze i najpiękniejsze kartki świąteczne. Wzbogacą one paczki dla Rodaków za wschodnią granicą. Serce rośnie, gdy widzimy takie dzieciaki. Od najmłodszych lat należy wpajać postawy patriotyczne, bowiem zaowocują one w przyszłości.

(więcej…)

Drodzy Wolontariusze i Przyjaciele Akcji MOGIŁĘ  PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA! W okresie mikołajkowym i świątecznym nie możemy zapomnieć o naszych Rodakach żyjących na Kresach – Ukrainie i Wileńszczyźnie. Jak co roku przygotowujemy się do wyjazdu  z pomocą, na którą czekają przede wszystkim najmłodsi Rodacy.

(więcej…)

Kalendarz Kresowy to 28 stron, na których oprócz dwunastu miesięcy z wyróżnionymi świętami i imionami, znajdziesz kalendarium kresowe, patriotyczne grafiki, zdjęcia z miejsc pamięci ważnych dla polskiego narodu, a także informacje dotyczące akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” i innych działań Fundacji Studio Wschód.

(więcej…)

5 grudnia zapraszamy do Prudnika na spotkanie dotyczące losów Polaków pozostałych na Kresach Wschodnich, podejmiemy temat sytuacji polskich śladów za wschodnią granicą i działaniach jakie należy prowadzić by zachować pamięć o Kresach.

(więcej…)

Pani Sabinie, mieszkającej w Wierszynie na Syberii, spłonął dom. Dzięki wielkiej hojności rodaków, w sierpniu przekazaliśmy jej zebrane pieniądze. Polka bardzo się wzruszyła. Teraz zbieramy kolejne środki, by pani Sabina mogła godnie żyć.

(więcej…)

Z żalem zawiadamiamy, iż odeszła na wieczną wartę kolejna „Strażniczka Kresów”, Pani Gizela Oleksandrowicz z Rarańczy. Nasza Rodaczka zmagała się z chorobą nowotworową. Wielokrotnie odwiedzaliśmy Polkę, niosąc jej pomoc duchową, materialną, zapewniając również na miejscu stałą opiekę zdrowotną. Prosimy o modlitwę za nią i wszystkich Rodaków z Kresów, których nie ma już wśród nas.

(więcej…)

Na Wileńszczyźnie w wyjątkowy sposób uczczono 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jeszcze przed świtem 11 listopada wystartowała sztafeta niepodległości, która połączyła miejsca narodzin i spoczynku Serca Józefa Piłsudskiego. Razem z rodakami z Litwy niepodległość świętowali patrioci, którzy przyjechali z Polski. A wśród nich 48-osobowa delegacja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

(więcej…)

Odbudowana mogiła Legionistów Żelaznej Brygady, którzy polegli w walce o wolną ojczyznę, została poświęcona w sobotę 4 listopada. To wyjątkowe wydarzenie – będące wspólną inicjatywą Fundacji Studio Wschód oraz TVP Polonia – jest patriotycznym i mocnym wejściem w rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

(więcej…)

17 listopada spotkamy się znów we Wrocławiu by oddać krew potrzebującym. „Przelejmy” krew i wesprzyjmy Rodaków żyjących na Kresach Wschodnich. Krwiodawstwo jest bezinteresownym działaniem na rzecz ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka. Krwi nie można wyprodukować, można ją tylko podarować.  Otrzymane za nią czekolady przekażemy polskim dzieciom na Wschodzie, dotrą one do nich  w okresie mikołajek i Bożego Narodzenia. Więcej informacji na naszej stronie.

(więcej…)

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]