Na jubileuszowy XX Ogólnopolski Koncert Charytatywny na Rzecz pomocy Rodakom na Wschodzie do Sycowa jak zwykle przybyli przyjaciele Kresów z całego Dolnego Śląska.  Wśród gości nie zabrakło również przedstawicieli rządu RP, parlamentarzystów, samorządowców, dostojników kościoła, działaczy organizacji kresowych z Polski i Ukrainy.

(więcej…)

28 i 29 stycznia 2023 roku Syców będzie świętował jubileuszową XX-tą edycję Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego na rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie

(więcej…)

Jak co roku Jerzy Wojtasik nauczyciel Szkoły Podstawowej w Siedlcu, wraz ze swoją żona Anną, dotarli do Murowanego, w woj. lwowskim, z paczkami świątecznymi dla uczniów miejscowej szkoły.

(więcej…)

Już ponad 10 miesięcy ukraińscy żołnierze bronią ojczyzny, daleko od swoich domów.

(więcej…)

Najnowszy reportaż zrealizowaliśmy w okopach na północ od Charkowa, gdzie znajduje się rosyjsko-ukraińska granica. W związku ze wzmożonymi starciami w tym rejonie nowy rok przyszło nam przywitać w niezwykle trudnych okolicznościach.

(więcej…)

W gminie Polkowice na Dolnym Śląsku miała miejsce akcja ‘’Polkowice dla Wschodu’. Dzięki gminie Polkowice będącej sercem zagłębia miedziowego udało się zebrać dary i pokryć lwią część transportu pomocy dla potrzebujących na Ukrainie.

(więcej…)

Nasza Fundacja Studio Wschód otrzymała kolejne dary od mieszkańców z powiatu dzierżoniowskiego, tym razem 60 paczek dla osób dorosłych i 25 dla dzieci.  Mieszkańcy ziemi dzierżoniowskiej nieustannie od lat aktywnie uczestniczą w akcjach na wschodzie.

(więcej…)

W piątek 16 grudnia wyruszyliśmy z pomocą do Makarowa pod Kijowem, miasta położonego nieopodal Buczy i Borodianki, miast gdzie miały miejsce najtragiczniejsze skutki i zbrodnie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sam Makarów był miejscem zaciętych walk w wyniku czego większość miasta jest zniszczona, ludność cywilna odnalazła azyl i schronienie w miasteczku kontenerowym jakie ofiarowała Rzeczpospolita Polska. 

(więcej…)

W trakcie Świąt Bożego Narodzenie stale docieramy z paczkami pamięci i wsparciem dla Polaków żyjących na Ukrainie. Jedną z naszych Rodaczek jest Pani Walentyna, która cieszy się na każdy przyjazd Rodaków z macierzy.

(więcej…)

W okresie od 01.06.2022 do 28.12.2022 jako Fundacja Studio Wschód realizowaliśmy projekt „Rozwój Mediów Studio Wschód” w ramach obszaru medialnego konkursu „Polonia i Polacy za granicą 2022” organizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

(więcej…)

W dniu 21 grudnia br. wszystkie drogi na Dolnym Śląsku prowadziły do siedziby Fundacji Studio Wschód.

(więcej…)

Za wschodnią granicą Rzeczypospolitej żyje wielu naszych Rodaków, którzy co roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia czekają na wieści oraz paczki z Macierzy. Fundacja Studio Wschód ponownie poniesie pomoc dla najbardziej potrzebujących naszych krajan. Szczególnie teraz gdy na Ukrainie trwa wojna, od momentu jej wybuchu jesteśmy tam nieustannie obecni. Nie tylko docieramy z pomocą dla Rodaków na miejscu ale również wielu z nich udało nam się ewakuować do Polski.

(więcej…)

Dziś w piątek 16 grudnia wyruszyliśmy z kolejnym konwojem świątecznym na wschód , tym razem dotrzemy na Żytomierszczyznę oraz w okolice Kijowa.

(więcej…)

86-letnia Pani Ludwika z Kaczanówki po wybuchu wojny została ściągnięta do Polski, gdzie udało się jej przywrócić wzrok. Na jej prośbę parę miesięcy temu powróciła do swego domu. Dziś już funkcjonuje samodzielnie, ciesząc się, że Rodacy z Polski o niej nie zapominają. Nasza Rodaczka jest pod stałą opieką Fundacji Studio Wschód. Zapraszamy na najnowszy film z wizyty u Pani Ludwiki.

(więcej…)

Najnowszy reportaż zrealizowaliśmy nieopodal Chersonia w Basztance, miasto padło ofiarą rosyjskiej agresji na początku wojny, jako jedno z niewielu w okolicy odparło agresora. Heroiczną postawą wykazali się mieszkańcy na czele z merem miasta. Obrona miasta miała swoją tragiczną cenę, którą zapłaciło własnym życiem i dobytkiem wielu mieszkańców miasta, zniszczony został również katolicki kościół, którego gospodarzem  był ksiądz z Polski Grzegorz Jeleń.

(więcej…)

Najnowszy reportaż zrealizowaliśmy we wsiach położonych na wschód od Charkowa,  osady są tam zniszczone mimo tego mieszkańcy powoli wracają do swych siedzib, które przez kilka miesięcy były okupowane przez wojska rosyjskie.

(więcej…)

Najnowszy reportaż zrealizowaliśmy w Charkowie nieopodal rosyjskiej granicy. Przed wybuchem wojny było to po Kijowie drugie największe miasto Ukrainy liczące ponad 2 miliony mieszkańców. W mieście bombardowanym od początku wojny mimo zagrożenia pozostało wielu mieszkańców starających się przetrwać wojenną gehennę.

(więcej…)

Będąc ze wsparciem w Charkowie spotkaliśmy Lidię Żdanową, staruszka w przejmujący sposób opowiedziała nam jak ważna dla niej i mieszkańców Ukrainy objętej wojną jest pomoc z Polski.

(więcej…)

Będąc w Charkowie z pomocą dla ofiar wojny, trafiliśmy dzięki ks. Wojciechowi do rodziny Łozowów, którzy od 9 miesięcy żyją już w piwnicy swego zniszczonego mieszkania. Rodzina mimo, możliwości wyjazdu do Polski lub Niemiec postanowiła pozostać na gruzach swego dobytku. 

(więcej…)

Dotarliśmy do Charkowa. Miasto położone zaledwie czterdzieści kilometrów od granicy rosyjskiej było niszczone i bombardowane od pierwszego dnia wojny.

(więcej…)

Przedstawiamy nasze filmowe spotkanie z Pania Marią Saińską z Rybnicy. Po raz pierwszy odwiedziliśmy Rybnicę w 1997 roku. Wówczas pani Maria i jej nieżyjący już od 11 lat mąż Piotr, byli najbardziej zagorzałymi Polakami w mieście położonym na obszarze separatystycznego mołdawskiego Naddniestrza.

(więcej…)

Reportaż zrealizowany w Iziumie na wschodniej Ukrainie. Miasto Izium jest symbolem barbarzyńskich zbrodni wojennych, po wyparciu z niego Rosjan odnaleziono kilkaset mogił cywilów, w dalszym ciągu trwają ekshumacje. W wyniku działań wojennych zniszczono 80% jego zabudowy.

(więcej…)

W bolesławieckiej bibliotece publicznej odbyło się spotkanie dla dzieci i młodzieży poświęcone historii Orląt Lwowskich. Tym samym uczniowie mieli okazje poznać akcje „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Fundacji Studio Wschód, której celem jest krzewienie patriotyzmu i wiedzy historycznej na dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej.

(więcej…)

Po raz kolejny dotarliśmy na Ukrainę do Charkowa i Iziumia – miast będącymi pierwszymi ofiarami rosyjskiej inwazji. Począwszy od początku napaści Rosji na Ukrainę mającej miejsce 24 lutego obecnego roku praktycznie co tydzień docieramy do najbardziej potrzebujących z darami oraz  kamerą aby dokumentować bezpośrednie historie ludzi, którzy stali się świadkami i ofiarami przerażającego konfliktu zbrojnego.

(więcej…)

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia zwiastuna tegorocznej akcji świątecznej na rzecz Rodaków oraz ofiar wojny na wschodzie. Materiał wideo znajduje się w treści wpisu.

(więcej…)

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]